Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

January 14, 2016

Dokumentowanie pobytu osób w Domu Pomocy Społecznej

0 1083

Dom Pomocy Społecznej winien wystawić notę obciążeniową dla Ośrodka Pomocy Społecznej za pobyt osób.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2015 roku nr IPTPP1/4512-504/15-6/ŻR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Dom Pomocy Społecznej, który świadczy dla mieszkańców usługi pomocy społecznej wraz z zakwaterowaniem. Opłaty za pobyt w DPS wnosi mieszkaniec. Pozostałą część odpłatności ponoszą odpowiednio zobowiązani do alimentacji lub Ośrodki Pomocy Społecznej. DPS w zamian za odpłatność otrzymaną od Ośrodków Pomocy Społecznej nie dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT dostaw towarów i usług.

Dom Pomocy Społecznej działa na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewodę i jest wpisany do prowadzonego Rejestru Domów Pomocy Społecznej. DPS nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, bowiem świadczy usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

Dom jako jednostka organizacyjna powiatu jest wyodrębniona organizacyjnie i finansowo a zatem traktowana jest jako podatnik VAT odrębny od jednostki macierzystej, tj. powiatu, która go utworzyła. Dom posiada odrębny od powiatu NIP nadany dla właściwych celów. Aktualnie Dom posiada status podatnika VAT zwolnionego, w związku z czym nie rozlicza podatku VAT i nie wykazuje obrotu z tytułu prowadzonej działalności.

W związku z powyższym Dom Pomocy Społecznej zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaki winien wystawić dokument, na podstawie którego obciąża Ośrodki Pomocy Społecznej za pobyt osób w DPS.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż czynności wykonywane przez Dom Pomocy Społecznej dotyczące świadczenia usług w zakresie pomocy społecznej dotyczące zakwaterowania spełniają definicję świadczenia usług wymienioną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które z uwagi na ich odpłatność podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przy czym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w niniejszych okolicznościach bezpośrednim odbiorcą usług jest pensjonariusz domu pomocy społecznej a nie ośrodek pomocy społecznej.

W tej sytuacji opłata dokonywana przez ośrodek pomocy społecznej nie jest wnoszona za świadczenie usług wykonywanych przez Dom Pomocy Społecznej na rzecz tego ośrodka. Tym samym do dokumentowania wpłat dokonywanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej nie znajdą zastosowania przepisy art. 106b ww. ustawy.

Brak jest natomiast przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT dla dokumentowania tych czynności poprzez wystawienie not obciążeniowych, niemniej organ podatkowy wskazał, iż nota obciążeniowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów.

Podstawa prawna: art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.