Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112) , KASY REJESTRUJĄCE

January 9, 2017

Dokumentowanie przez lekarza świadczonych usług

0 1107

Lekarz świadcząc usługi medyczne zwolnione z VAT (badania rezonansu magnetycznego) w formie podwykonawstwa na rzecz innego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność leczniczą może wystawić fakturę bez konieczności ewidencjonowania jej za pomocą kasy fiskalnej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2016 roku nr 2461-IBPP3.4512.694.2016.2.MN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej. W jej ramach świadczy usługi badania rezonansu magnetycznego, które są usługami medycznymi i służą wyłącznie profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Celem wykonywania usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Usługi te są zwolnione z VAT. Wnioskodawca działa jako podwykonawca i będące przedmiotem wniosku badania, są wykonywane na zlecenie innego lekarza prowadzącego działalność gospodarczą w formie praktyki lekarskiej specjalistycznej – innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Ponadto z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości rozliczania usług medycznych badania rezonansu magnetycznego świadczonego jako podwykonawca na rzecz innego przedsiębiorcy przez wystawienie rachunku, bez konieczności rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Stanowisko Dyrektora

Biorąc pod uwagę treść przepisów prawa należy stwierdzić, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Zatem jeżeli nie wystąpi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

W konsekwencji, należy wskazać, że świadcząc opisane we wniosku usługi badania rezonansu magnetycznego na rzecz innego lekarza prowadzącego działalność lekarską w formie praktyki lekarskiej specjalistycznej, Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.

Przechodząc natomiast do dokumentowania świadczonych usług przez wystawianie rachunków, należy wskazać, że regulacje w tym zakresie zawarte są w przepisie art. 87 ustawy Ordynacja podatkowa.

Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi (art. 87 § 1 w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.).

Należy w tym miejscu przywołać również przepisy regulujące obowiązek wystawiania faktur. Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą: sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Jak stanowi art. 106b ust. 2 cyt. wyżej ustawy podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Jednakże stosownie do art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118 - jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Zatem w świetle art. 106b ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT podatnik (zarówno podatnik VAT czynny jak i zwolniony) jest obowiązany do wystawiania na żądanie nabywcy faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Podsumowując nie ma przeszkód, aby Wnioskodawca wystawił fakturę zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług dobrowolnie. Jeśli natomiast w analizowanej sytuacji Wnioskodawca nie zdecyduje się na wystawienie faktury, to nie ma przeszkód, aby w takiej sytuacji Wnioskodawca wystawił rachunek.

Podstawa prawna: art. 106b ust. 3 pkt 1 i2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.