Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

March 1, 2014

Dokumentowanie przez ZOZ sprzedaży zwolnionej dla NFZ

0 1181

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej źródło finansowania swojej jednostki opiera wyłącznie na środkach otrzymanych z NFZ, wpłatach od pacjentów (ewidencjonowanych na kasie fiskalnej) jako opłata komercyjna za badania laboratoryjne. Do końca 2013 dodatkowe dochody nie osiągnęły progu powodującego konieczność zarejestrowania jako czynny podatnik VAT, w 2013 wystawialiśmy rachunki dla NFZ.

Czy od 1 stycznia 2014 jest obowiązek wystawiania faktury jako dokumentu pomiędzy podmiotami, czy ZOZ jest zobligowany do wystawiania faktury i co powinno być wpisane w pozycji na fakturze "stawka VAT".

ODPOWIEDŹ

Od 1 stycznia 2014 roku w przypadku sprzedaży zwolnionej nie ma obowiązku wystawiania faktur, jednak, na żądanie nabywcy, będą Państwo zobowiązani do wystawienia faktury zawierającej wskazanie podstawy prawnej zastosowania zwolnienia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2014r. zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Z kolei z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług co do zasady wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą czynności dokonywane przez niego na rzecz: innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, oraz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Od 1 stycznia 2014r. każdy zatem podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT czy jest zwolniony z podatku, dokonując czynności na rzecz innego w/w podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem wystawia faktury.

Z obowiązku tego na mocy art. 106b ust. 2 wyłączona jest sprzedaż zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Należy jednak zwrócić uwagę na zapis art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2 (obowiązek ten nie dotyczy rolników ryczałtowych w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej), jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Z pytania wynika, że jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej źródło finansowania swojej jednostki opieracie Państwo wyłącznie na środkach otrzymanych z NFZ, wpłatach od pacjentów (ewidencjonowanych na kasie fiskalnej) jako opłata komercyjna za badania laboratoryjne. Do końca 2013 dodatkowe dochody nie osiągnęły progu powodującego utratę ze zwolnienia i konieczność zarejestrowania jako „czynny podatnik VAT”, w 2013 wystawialiście rachunki dla NFZ.

Państwa usługi są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, który stanowi, że zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Również Państwa pozostała sprzedaż jest zwolniona z podatku na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (dawne zwolnienie podmiotowe), zgodnie z którym, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W związku z powyższym, bez względu na to kto jest nabywcą usług, nie mają Państwo obowiązku wystawiania faktur, jednak na żądanie nabywcy będą Państwo obowiązani do jej wystawienia.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013r. w sprawie wystawiania faktur określono przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy, oraz zakres tych danych.

Zgodnie z § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia faktura dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy powinna zawierać:

a) datę wystawienia,

b) numer kolejny,

c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

d) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

e) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

f) cenę jednostkową towaru lub usługi,

g) kwotę należności ogółem,

h) wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

Zatem, wystawione przez Państwa faktury dokumentujące czynności zwolnione z VAT powinny zawierać podstawę prawną zastosowania tego zwolnienia, tj.: art. 43 ust. 1 pkt. 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Bożena Sawicka