Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

November 2, 2016

Dokumentowanie sprzedaży dokonywanej przez rolnika

0 2233

Osoba fizyczna będąca rolnikiem (opłaca KRUS, bez zgłoszenia jako podatnik VAT) założyła dodatkowo działalność gospodarczą - sklep ze zdrową żywnością - i została zgłoszona jako czynny podatnik VAT ze względu na nowo założoną działalność. Zamierza kupić do swojego sklepu miód od osoby fizycznej, która jest rolnikiem (bez głoszenia jako podatnik VAT) oraz prowadzi działalność gospodarczą - wynajem i zarządzenie nieruchomościami. Jak i kto dokumentuje kupno-sprzedaż miodu pomiędzy stronami będącymi rolnikami (nievatowcami) a zarazem prowadzącymi dodatkowo działalność gospodarczą? Jak udokumentować sytuacje kiedy osoba będąca rolnikiem (nievatowcem) chce sprzedać ze swojego gospodarstwa rolnego produkty rolne (np. ziemniaki) do swojego sklepu ze zdrową żywnością?

ODPOWIEDŹ

  1. Stronami w transakcji sprzedaży-kupna miodu są: osoba prowadząca działalność gospodarczą (podatnik VAT) - sklep ze zdrową żywnością (nabywca) i rolnik ryczałtowy (sprzedawca).

  2. W przypadku sprzedaży przez Czytelnika będącego rolnikiem ze swojego gospodarstwa rolnego produktów rolnych do swojego sklepu, nie mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami pomiędzy którymi następuje przeniesienie własności, zatem nie można uznać takiej transakcji za dostawę towarów.

UZASADNIENIE

W myśl art.116 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury przekazywany jest dostawcy.

Faktura stanowi dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży towarów lub usług, a „Faktura VAT RR” potwierdza sprzedaż produktów rolnych dokonaną przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika VAT (dokumentuje nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego). W tym przypadku fakturę wystawia nabywca, czyli sklep ze zdrową żywnością. Faktura powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, a jej oryginał przekazywany jest dostawcy. Zgodnie z art.116 ust. 2 ustawy o VAT faktura, powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” i powinna zawierać co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

  5. nazwy nabytych produktów rolnych;

  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

  7. cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

  8. wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;

  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

  11. wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

  13. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura ta powinna zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych o treści:

Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Ad 2)

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ustawy o VAT).

W opisanej sytuacji, kiedy osoba będąca rolnikiem chce sprzedać ze swojego gospodarstwa rolnego produkty rolne (np. ziemniaki) do swojego sklepu, nie mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami pomiędzy którymi następuje przeniesienie własności. Dlatego też taki przypadek nie wypełnia definicji dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Zatem nie można uznać takiej transakcji za dostawę towarów.

Natomiast w przypadku sprzedaży tych produktów rolnych przez rolnika pozostałym nabywcom nastąpi dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego, która na mocy art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT jest zwolniona od podatku VAT.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.43 ust.1 pkt 3, art.116 ust.1 i ust.2, art.106b ust.2 i ust.3 pkt 2 ustawy o VAT.