Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 30, 2015

Dokumentowanie sprzedaży wyrobów akcyzowych indywidualnym odbiorcom

0 952

Mam zamiar zacząć sprzedawać koks odbiorcom indywidualnym. Sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym (nie zamierzam korzystać ze zwolnienia). Jakie dane powinny być zawarte na fakturze dokumentującej taką sprzedaż? Czy w ogóle trzeba wystawiać fakturę, skoro odbiorcami są osoby fizyczne?

ODPOWIEDŹ

Kwestia wystawiania faktur została uregulowana w art.106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług. Treść art.106b ust.1 pkt 1 nakazuje bezwzględnie dokumentować fakturą sprzedaż na terytorium kraju jedynie w sytuacji, gdy jest ona dokonywana na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Zatem ustawa nie nakłada na podatników obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami (jak rozumiem, takie osoby ma Pan na myśli pisząc o „odbiorcach indywidualnych”). Ani treść ustawy o VAT ani ustawy o podatku akcyzowym nie nakłada na dostawców obowiązku wystawiania faktur przy sprzedaży towarów akcyzowych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże, w myśl art.106b ust.3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy są zobowiązani wystawić fakturę indywidualnemu odbiorcy w sytuacji, gdy w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar zgłosi on takie żądanie.

Oznacza to, że nie musi Pan dokumentować fakturą sprzedaży wyrobów akcyzowych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, chyba, że zgłoszą takie żądanie. Jeżeli wystawi Pan fakturę, powinien Pan zawrzeć w niej dane, które standardowo umieszcza się na fakturze (datę wystawienia i numer faktury, imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, NIP sprzedawcy, datę dokonania dostawy, nazwę towaru i jego ilość, cenę jednostkową towaru, kwoty ewentualnych opustów lub obniżek cen, jeżeli nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto, wartość sprzedaży netto, stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku oraz kwotę należności ogółem). Obowiązujące obecnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wymagają umieszczania na fakturach dodatkowych danych przy sprzedaży towarów akcyzowych, pomimo że, zgodnie z treścią art.29a ust.6 pkt 1 ustawy, wartość podatku akcyzowego zwiększa podstawę opodatkowania VAT. Niektórzy dostawcy umieszczają na fakturach informację o tym, że sprzedaż została opodatkowana podatkiem akcyzowym, niektórzy dodają nawet informację o wysokości uiszczonego podatku, ale nie jest to element wymagany przepisami prawa.

Należy również pamiętać, że, podobnie jak każda inna sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, sprzedaż wyrobów akcyzowych indywidualnym odbiorcom powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Obowiązek ten wynika z treści art.111 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji, zgodnie z art.106h ust.1 ustawy o VAT, jeżeli wystawi Pan odbiorcy fakturę w formie papierowej, powinien Pan dołączyć do swojej kopii paragon dokumentujący tę sprzedaż. W przypadku faktur wystawianych i przechowywanych w formie elektronicznej, zostawia Pan paragon w swojej dokumentacji z danymi identyfikującymi fakturę (art.106h ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług). Jeżeli do tej pory nie miał Pan obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie rejestrującej, może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli w zeszłym roku prowadził Pan jakąś sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, to może Pan skorzystać ze zwolnienia, jeżeli wartość tej sprzedaży nie przekroczyła w zeszłym roku 20.000 zł. Jeżeli rozpoczął Pan w zeszłym roku taką sprzedaż podlegającą obowiązkowi ewidencji na kasie, obrót ten wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia takiej sprzedaży. Jeżeli dopiero

w tym roku rozpoczął albo dopiero rozpocznie Pan sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych to zwolnienie może Pan zastosować pod warunkiem, że przewidywana przez Pana sprzedaż na rzecz tych podmiotów nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2015 roku, kwoty 20.000 zł.

Ewa Konarska