Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

May 21, 2015

Dokumentowanie wpływów wynikających z realizacji wspólnego przedsięwzięcia

0 1076

Otrzymana przez Orkiestrę część wpływów netto ze sprzedaży biletów nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, które winno podlegać opodatkowaniu i nie powinno być dokumentowane fakturą VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2015 roku nr IPPP1/443-1211/14-2/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Orkiestra, która zawarła umowę z teatrem oraz fundacją na organizację festiwalu. Zawarta umowa określa warunki współpracy stron oraz zakres obowiązków wynikających ze wspólnej organizacji festiwalu. Zgodnie z zawartą umowa teatr zobowiązuje się udostępnić sale koncertowe oraz infrastrukturę konieczną do wykonania serii koncertów w ramach festiwalu, oraz przeprowadzić sprzedaż biletów w swoich kasach biletowych. Orkiestra natomiast zobowiązuje się do zorganizowania i wykonania koncertów oraz pokrycia kosztów praw autorskich i praw do artystycznych wykonań, wypożyczenia materiałów nutowych oraz instrumentów muzycznych, jak również zorganizowania i zapewnienia niezbędnej obsługi technicznej i administracyjnej koncertów.

Koncerty organizowane w ramach festiwalu są biletowane, zaś sprzedaż biletów prowadzona jest przez kasy biletowe teatru oraz przez Orkiestrę za pośrednictwem platformy internetowej. W cenie sprzedawanych biletów uwzględniany jest podatek VAT w wysokości 8%. Należny podatek VAT z tytułu sprzedaży biletów zostanie rozliczony w deklaracjach podatkowych przez Orkiestrę oraz teatr. Z zawartej umowy wynika, że wpływy uzyskane ze sprzedaży biletów prowadzonej przez teatr zostaną po rozliczeniu należnego podatku VAT podzielone pomiędzy współorganizatorów festiwalu tj. teatr i Orkiestrę wg udziału procentowego 20% wpływów netto otrzyma teatr zaś 80% wpływów netto teatr przekaże Orkiestrze.

W związku z powyższym Orkiestra zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowe jest udokumentowanie notą księgową otrzymanych wpływów wynikających z procentowo ustalonego udziału w wartości sprzedanych biletów, od których należny podatek od towarów i usług rozliczył w całości Teatr.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż wpływy wynikające z procentowego udziału w wartości sprzedanych biletów związanych ze wspólną organizacją festiwalu nie stanowią dla Orkiestry obrotu podlegającego opodatkowaniu z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Udział we wpływach ze sprzedaży biletów stanowi w istocie rozliczenie pieniężne pomiędzy uczestnikami wspólnego przedsięwzięcia jakim jest organizacja festiwalu i nie może być potraktowane jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Bowiem Orkiestra nie wykonuje na rzecz teatru żadnych świadczeń za które miałaby otrzymać wynagrodzenie, ponadto teatr nie jest zobowiązany do żadnych świadczeń na rzecz Orkiestry, za które otrzymałby należne wynagrodzenie.

Celem Orkiestry oraz teatru jest organizacja wspólnego przedsięwzięcia jakim jest festiwal a w konsekwencji wytworzenie określonych procentowo w umowie zysków. Zatem organ podatkowy uznał, że podejmowane przez współorganizatorów działania w ramach organizacji festiwalu stanowią działania podejmowane na własną rzecz a nie na rzecz współorganizatorów. Ponadto organ podatkowy wskazał, że podatek VAT wynikający ze sprzedaży biletów zarówno w kasach biletowych przez teatr, jak i za pośrednictwem platformy internetowej przez Orkiestrę zostanie rozliczony przez każdy z tych podmiotów w składanych przez nich deklaracjach podatkowych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż wspólna organizacja festiwalu nie ma na celu świadczenia wzajemnego o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż celem jest osiągnięcie korzystnych z ekonomicznego punktu widzenia rezultatów poprzez wspólne działania w ramach podjętego przedsięwzięcia.

Zatem otrzymana przez Orkiestrę część wpływów netto ze sprzedaży biletów nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, które winno podlegać opodatkowaniu. Wobec czego Orkiestra nie powinna dokumentować opisanych wpływów fakturą VAT. Tym samym brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT aby Orkiestra udokumentowała otrzymane wpływy notą księgową, mimo iż nota księgowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.