Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

October 31, 2016

Dokumenty potwierdzające dokonanie WDT

0 1044

Proszę o informację dotyczącą sprzedaży kartonów z tektury dla kontrahenta z UE. Czy wystarczającym dokumentem na potwierdzenie wykonania transakcji oraz zastosowanie stawki 0% będzie podpisanie dokumentów przez odbiorcę i list przewozowy? Jak wykazać w deklaracji VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, w Państwa przypadku wystarczającym dokumentem będzie podpisanie dokumentów przez odbiorcę i list przewozowy.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o VAT powstaje, co do zasady z chwilą wystawienia przez podatnika faktury, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

Jeżeli zatem, dokonanie czynności będących przedmiotem WDT wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury, obowiązek podatkowy powstaje z chwila jej wystawienia. Jeżeli faktura nie została wystawiona, lub wystawiono ją w późniejszym terminie obowiązek podatkowy w przypadku WDT powstaje nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

Przykład

Firma „A” dokonała WDT w sierpniu 2016 roku:

  • na rzecz firmy z Niemiec (faktura została wystawiona 20 sierpnia) i

  • na rzecz firmy z Francji (faktura wystawiona 20 września).

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu transakcji z firmą niemiecką powstał w sierpniu tj. z chwila wystawienia faktury, a obowiązek podatkowy z tytułu transakcji z firmą francuską powstał 15 września  tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy.

Zgodnie z art. 42 ust 1 ustawy o podatku VAT WDT podlega opodatkowaniu według stawki 0% pod warunkiem, że:

  • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy, który posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej,

  • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,

  • podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje te dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Dowodami uprawniającymi podatnika do zastosowania stawki 0% do WDT są:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju (np. CMR), z których jednocześnie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego niż Polska kraju UE,

  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Zatem, w Państwa przypadku wystarczającym dokumentem będzie podpisanie dokumentów przez odbiorcę i list przewozowy.

Z kolei z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT wynika, że jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy podatnik nie posiada dokumentów jednoznacznie potwierdzających, że towary będące przedmiotem WDT zostały dostarczone do nabywcy w innym niż Polska kraju UE, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 za ten okres. Wykazuje tę dostawę w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów potwierdzających WDT.

Zatem, jeśli np.obowiązek podatkowy powstał we wrześniu 2016 roku, a najpóźniej do 25 października Czytelnik będzie posiadał w swojej dokumentacji dokumenty świadczące o WDT, to należy ująć transakcje w ewidencjach oraz informacji podsumowującej za wrzesień 2016 roku i wykazać w deklaracji za wrzesień 2016 ze stawką „0”.

Otrzymanie dokumentów po tym okresie spowoduje u Czytelnika obowiązek wykazania tej dostawy w deklaracji i w ewidencji za listopad ze stawką krajową.

Późniejsze otrzymanie dokumentów będzie uprawniało do odpowiedniego skorygowania deklaracji za listopad (na minus sprzedaż krajowa) oraz deklaracji za wrzesień i wykazania WDT ze stawką 0% w tym okresie.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 20 ust. 1, art. 42 ust. 1 i ust. 12 ustawy o VAT.