Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , VAT NALICZONY , TRANSPORT

January 31, 2014

Dopłaty do biletów a VAT

0 2008

Dopłaty do biletów wypłacane Podatnikowi przez Urząd Marszałkowski pozostają w bezpośrednim związku ze świadczonymi usługami regularnego przewozu osób, zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 września 2013 roku nr IBPP1/443-512/13/LSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zajmuje się przewozem osób jako firma przewozowa. Do oferty świadczonych usług Podatnik wprowadził sprzedaż biletów miesięcznych normalnych i ulgowych dla studentów, uczniów, nauczycieli i innych osób. Na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim otrzymuje co miesiąc dopłatę do tych biletów. Podatnik otrzymuje na konto zwrot kwot wynikających z miesięcznych dopłat do biletów ulgowych z Urzędu Marszałkowskiego. Miesięczny raport dopłat do biletów ulgowych nie jest zaliczany do sprzedaży. Dopłaty otrzymywane na podstawie umowy zawartej z Urzędem Marszałkowskim stanowią dopłatę do ceny świadczonych usług przewozowych. Dopłaty stanowią - student 51%, doktorant 51%, uczeń 49%. Otrzymana dotacja nie stanowi zapłaty za jakiekolwiek świadczenie usług wykonywane przez Podatnika na rzecz Urzędu Marszałkowskiego.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy dopłata powinna być zaliczona do przychodu firmy i czy powinien być naliczony podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

 W celu ustalenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane istotne jest ustalenie okoliczności ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z obowiązujących przepisów wynika, iż w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia.

Wobec powyższego organ podatkowy wskazał, że podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że opisane w niniejszej sprawie dopłaty do biletów wypłacane Podatnikowi przez Urząd Marszałkowski pozostają w bezpośrednim związku ze świadczonymi usługami regularnego przewozu osób. Dopłaty te nie stanowią pokrycia ogólnych kosztów działalności Podatnika. Podatnik sam wskazał, że dopłaty te są dopłatami do ceny świadczonych usług przewozowych. W konsekwencji organ podatkowy uznał, że stanowią one dotację lub inną dopłatę o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.