Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę firmę budowlaną i jestem czynnym podatnikiem VAT. Dostałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w zakresie VAT za 2011 rok. Po przejrzeniu dokumentów okazało się, że od 2010 roku sprzedaż była księgowana w dacie wystawienia faktury, a nie rozpoznawaliśmy obowiązku podatkowego w sposób szczególny. Czy mogę dokonać korekty deklaracji? Jaka jest kara za niedokonanie korekt?

ODPOWIEDŹ

Korekty deklaracji za okresy nieobjęte kontrolą można składać zarówno przed kontrolą, w czasie jej trwania jak i po jej zakończeniu. Za okresy objęte kontrolą korekt deklaracji można dokonać przed wszczęciem kontroli oraz po jej zakończeniu ale przed wszczęciem postępowania podatkowego.

UZASADNIENIE

Każdy podatnik jest uprawniony do samodzielnej weryfikacji złożonych deklaracji podatkowych. W sytuacji gdy zauważy błędy ma możliwość ich poprawienia przez złożenie deklaracji korygującej. Błędy mogą dotyczyć każdej pozycji deklaracji np. numeru NIP, okresu za jaki składana jest deklaracja, adresu, podstawy opodatkowania czy wartości podatku. Można składać korekty wszystkich deklaracji podatkowych, dotyczących np. podatku od towarów i usług, podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn czy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zasady sporządzania korekt deklaracji zostały określone w art.81 i art.81b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa. W myśl art.81 §1 ustawy jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Natomiast §2 tego artykułu stanowi, iż skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Zgodnie z art.81b §1 ustawy uprawnienie do skorygowania deklaracji:

1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej — w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;

2) przysługuje nadal po zakończeniu:

a) kontroli podatkowej,

b) postępowania podatkowego — w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

W art.81b §2 określono, że korekta złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie wywołuje skutków prawnych, czyli złożenie korekty w tym okresie jest nieskuteczne.

Z powołanych przepisów wynika, że korekty nie można dokonać w czasie trwania kontroli lub postępowania podatkowego w zakresie jaki te postępowania obejmują. Oznacza to, że nie może Pan złożyć korekty po wszczęciu kontroli za okresy jakie są kontrolowane. W opisywanym przypadku będą to wszystkie miesiące 2011 roku. Zgodnie z art.284 §1 Ordynacji podatkowej wszczęcie kontroli podatkowej następuje co do zasady przez doręczenie kontrolowanemu lub wyznaczonej przez niego osobie upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej, a kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (art.282b §2 Ordynacji). Oznacza to, że samo doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie rozpoczyna tej kontroli, a zatem nie stanowi okoliczności wyłączającej prawo do złożenia przez podatnika korekty deklaracji. Zatem w okresie pomiędzy otrzymaniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli a jej wszczęciem możliwość złożenia korekty deklaracji istnieje. Należy jednak zwrócić uwagę, że, w świetle art.56 §1a i §b Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia korekty deklaracji po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie ma prawa do zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

W przypadku gdy nie skorzysta Pan z możliwości złożenia korekt deklaracji w terminie jak wyżej, może Pan to uczynić po zakończeniu kontroli, ale przed wszczęciem postępowania podatkowego. Taka korekta powinna być zgodna z ustaleniami dokonanymi w czasie kontroli a podatek z niej wynikający powinien być zapłacony. Skorzystanie z takiego trybu postępowania uchroni Pana przed odpowiedzialnością karną albowiem zgodnie z art.16a Kodeksu karnego skarbowego, nie podlega karze ten kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem jej przyczyny oraz w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

W sytuacji gdy, pomimo ustaleń kontroli, nie złoży Pan korekt deklaracji, zostanie wobec Pana wszczęte postępowanie podatkowe, które zostanie zakończone sporządzeniem stosownej decyzji wymiarowej. Jeżeli z przedmiotowej decyzji wynikać będzie uszczuplenie podatku, będzie Pan podlegać karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Kodeks karny skarbowy nie przewiduje sankcji karnych za samo niezłożenie korekt deklaracji podatkowych.

Emilia Wach