Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

May 31, 2016

Doradzanie w zakresie świadczenia usług projektowania wnętrz a zwolnienie z VAT

0 2711

Od niedawna prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku VAT, w związku z czym nie jestem czynnym podatnikiem. Przedmiotem mojej działalności jest projektowanie wnętrz.

W ramach świadczonych usług polecam również klientom zakup konkretnych mebli i wyposażenia. Mam zawarte umowy handlowe z producentami mebli i otrzymuję od nich prowizję. Moja księgowa stwierdziła, że muszę się zarejestrować jako podatnik VAT, bo wykonuję usługi reklamowe i doradcze, które muszą być opodatkowane tym podatkiem - czy to prawda?

ODPOWIEDŹ

Do czasu przekroczenia kwot określonych w art. 113 ustawy o podatku VAT nie musi się Pani rejestrować się jako podatnik podatku VAT.

UZASADNIENIE

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego, kwotę tę należy określić proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności - zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Są jednak wyjątki, kiedy powyższego limitu się nie stosuje. W przepisie art. 113 ust. 13 ww. ustawy wskazano konkretne rodzaje towarów i usług, które zostały wyłączone z ww. zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży tych towarów lub świadczenia usług, podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się i odprowadzić podatek należny bez względu na wielkość obrotów.

Sugestia ze strony księgowej w zakresie opodatkowania Pani działalności wynika zapewne z regulacji zawartej w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ww. ustawy, który stanowi że „zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego”.

Niestety, zarówno ustawa o VAT, jak i przepisy wykonawcze, nie definiują usług doradczych. Orzecznictwo podatkowe wspiera się w tym względzie wykładnią językową ze Słownika Języka Polskiego PWN 2006. Wynika z niej, że „doradca” to „ten, kto doradza, udziela porad”. Z kolei „doradzać” oznacza „udzielać porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Jak widać, zakres możliwych usług spełniających powyższe kryteria jest bardzo szeroki.

Z pytania wynika, iż przedmiotem Pani działalności jest projektowanie wnętrz, w ramach którego promuje Pani określone wyposażenie wnętrz, otrzymując od jego producentów stosowną prowizję. Według PKD usługi te można sklasyfikować jako:

  • 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Zgodnie z PKD podklasa ta obejmuje m.in. projektowanie pozostałego wystroju i dekoracji wnętrz oraz działalność dekoratorów wnętrz (PKWiU 74.10.1);

  • 73.11.Z – Działalność agencji reklamowych. Zgodnie z PKD podklasa ta obejmuje m.in. pozostałe usługi reklamowe obejmujące promocję wyrobów oraz marketing bezpośredni (PKWiU 73.11.12).

Analizując powyższe należy stwierdzić, iż w związku z usługami projektowania wnętrz, sklasyfikowanymi pod kodem PKD 74.10.Z nie świadczy Pani usług doradztwa. Również otrzymywanie prowizji od producentów mebli, sklasyfikowane jako pozostałe usługi reklamowe, promocja wyrobów i marketing bezpośredni nie wyczerpują znamion doradztwa. Zdaniem Redakcji, świadczenie usług określonych w PKWiU z nazwy jako usługi doradztwa, wyłącza podatnika z prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust.13 pkt 2 ustawy o VAT z wyjątkiem usług doradztwa rolniczego. Tym samym w przypadku świadczenia tego rodzaju usług nie będzie miał zastosowania ww. przepis art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT. To natomiast oznacza, że do czasu przekroczenia kwoty wolnej od podatku, określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT lub obliczonej proporcjonalnie na podstawie art. 113 ust. 9, nie będzie Pani miała obowiązku rejestrowania się do VAT. Podsumowując należy dodać, że prawidłowe rozstrzygnięcie podobnych kwestii będzie zależne od ustalenia właściwej klasyfikacji PKD, a pomocniczo również PKWiU, co każdorazowo należy do obowiązków przedsiębiorcy.

W przypadku wątpliwości można zwrócić się o wydanie opinii do Głównego Urzędu Statystycznego.

Agnieszka Skóra

Podstawa prawna: 113 ust. 1, ust. 9 i ust. 13 pkt 2 lit. b, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).