Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

March 14, 2016

Dostawa gazu wraz z transportem oraz najmem butli a VAT

0 1177

Dostawa gazu, jego transport i najem butli stanowi „świadczenie kompleksowe” objęte stawką właściwą dla dostawy gazu. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstaje na zasadach ogólnych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 lutego 2016 roku nr IBPP2/4512-1022/15/ICz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w ramach prowadzonej działalności zajmuje się m.in. dostawą na terytorium Polski gazu w butlach. W związku ze sprzedażą gazu, Spółka świadczy również usługi dodatkowe, np.:

  • transportu butli z gazem do klientów (wraz z opłatami ViaToll oraz ADR),

  • najmu butli, w których znajduje się gaz. 

Część nabywców gazu w butlach to przedsiębiorcy nieposiadający siedziby ani miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski. Niezależnie od tych okoliczności, dostawy gazu na rzecz tych nabywców zgodnie z przepisami Ustawy VAT podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Spółka dokonuje rozliczeń dostaw gazów wraz z transportem i usługą wynajmu butli zgodnie z koncepcją tzw. „świadczeń złożonych”, tj. Spółka traktuje usługi transportu i wynajmu butli jako usługi pomocnicze do świadczenia głównego – dostawy gazów na terytorium kraju i wraz z nią opodatkowuje je VAT w Polsce według stawki właściwej dla dostaw gazów. Spółka wychodzi bowiem z założenia, że skoro dostawa gazu jest dostawą lokalną, opodatkowaną polskim VAT, to tym samym usługi dodatkowe służące lepszemu wykorzystaniu podstawowej dostawy gazu są również opodatkowane w Polsce niezależnie od tego czy kupującym jest podmiot polski czy zagraniczny, gdyż gaz nie opuszcza terytorium Polski. 

Natomiast opłata za najem butli jest uzależniona od czasu trwania najmu, który co do zasady nie jest określony z góry. W konsekwencji, w momencie dostawy gazu i udostępnienia butli w ramach usługi najmu Spółka nie jest w stanie określić, jaka będzie ostateczna kwota jej należności za wynajęcie butli. Spółka obciąża klienta za usługę najmu za miesięczne okresy rozliczeniowe. Ostateczne ustalenie tej kwoty jest możliwe po zakończeniu usługi najmu, co następuje zazwyczaj w kolejnych okresach rozliczeniowych po okresie, w którym Spółka ma obowiązek wykazać dostawę gazu, nierzadko wiele miesięcy po dostawie. 

Zatem przedmiotem zawieranych przez Spółkę umów kompleksowych jest sprzedaż gazu i jego transport oraz najem butli, w zakresie niezbędnym do dokonania dostawy tego towaru. Jednakże Spółka obciąża klienta za usługę najmu za miesięczne okresy rozliczeniowe. Bowiem ostateczne ustalenie tej kwoty jest możliwe po zakończeniu usługi najmu, co następuje zazwyczaj w kolejnych okresach rozliczeniowych po okresie, w którym Spółka ma obowiązek wykazać dostawę gazu, nierzadko wiele miesięcy po dostawie. 

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowe będzieprzyjęcie, iż dla świadczeń dostawy gazu, jego transportu i najmu butli wspólne będą miejsce i stawka opodatkowania, natomiast moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu najmu butli będzie powstawał na zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 Ustawy VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, którego podstawowym i zasadniczym celem jest dostawa gazu w butlach. Natomiast usługa transportu i najmu butli realizowana w ramach umowy zawieranej z klientem ma charakter pomocniczy w stosunku do dostawy towaru. Usługa transportu i najmu butli nie ma tutaj charakteru samoistnego, nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do zrealizowania dostawy gazu. Natomiast z punktu widzenia odbiorcy gazu w butlach, zakup samej usługi transportu i najmu butli byłby bezprzedmiotowy. 

Zatem dostawa gazu, jego transport i najem butli stanowi „świadczenie kompleksowe”. Wobec powyższego, wszystkie czynności składające się na świadczenie złożone będą objęte stawką właściwą dla dostawy gazu. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż niezależnie od rodzaju nabywców gazu w butlach, dostawa gazu na rzecz przedsiębiorców nieposiadających siedziby ani miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu w kraju.

Natomiast w stosunku do określenia powstania obowiązku podatkowego odrębnie dla dostawy gazu i odrębnie dla usługi najmu butli gazowych, organ podatkowy zaznaczył, iż taki sposób ustalenia obowiązku podatkowego nie jest możliwy z uwagi na kompleksowość świadczenia. Bowiem przyjęcie kompleksowości świadczy o jednej czynności, co do której nie da się ustalić odrębnie obowiązku podatkowego dla czynności głównej i odrębnie dla czynności pomocniczych, niezbędnych dla wykonania świadczenia. Wobec powyższego, przyjmując, że Spółka wykonuje świadczenie kompleksowe, jakim jest dostawa gazu w butlach, to obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż to Spółka powinna ustanowić taki system dochodzenia i określania należnych kwot z tytułu wykonywanego świadczenia kompleksowego tj. dostawy gazu w butlach, który pozwoliłby realizować obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług zgodnie z ustawowymi terminami. Fakt, że może to być w pewien sposób utrudnione nie może przesądzać o tym, że automatycznie, dla uproszenia należy określić odrębnie obowiązek podatkowy dla świadczenia głównego i odrębnie dla czynności pomocniczych, a przez to odsunąć w czasie moment powstania obowiązku podatkowego, w szczególności gdy regulacje art. 19 ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy nie przewidują takiej możliwości. 

Podstawa prawna: art. 19 ust. 1 i ust. 4, art.22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.