Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 30, 2015

Dostawa lokalu użytkowego a stawka VAT

0 962

Dostawa lokalu użytkowego będzie zwolniona z podatku VAT, bowiem przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2015 roku nr ITPP3/4512-534/15/MD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualne interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który w 1997 roku kupił od osoby fizycznej lokal mieszkalny. Następnie w 2000 roku został przekwalifikowany na lokal użytkowy. Przedsiębiorcy przy zakupie lokalu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Zakup został udokumentowany tylko aktem notarialnym. Jednocześnie Przedsiębiorca nie dokonywał ulepszeń w przedmiotowym lokalu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Od chwili nabycia lokal był wykorzystywany wyłącznie do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nie był przedmiotem najmu, ani dzierżawy. Przedsiębiorca planuje zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej w 2015 roku i sprzedać lokal użytkowy.

Na tym tle Przedsiębiorca powziął wątpliwość dotyczącą zasadności zastosowania zwolnienia od podatku do dostawy lokalu użytkowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż dostawa przedmiotowego lokal będzie korzystać ze zwolnienia od podatku. Bowiem będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż nie wynika, aby lokal ten miał status zasiedlonego w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto brak będzie podstaw do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, jako zasadniczej podstawy zwolnienia od VAT w przypadku obrotu nieruchomościami. Wobec tego w analizowanej sprawie ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, gdyż przy nabyciu lokalu Przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Dodatkowo przedsiębiorca nie poniósł nakładów na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.