Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 21, 2016

Dostawa mediów przy najmie a stawka VAT

0 1003

Dla usług najmu lokali użytkowych, w ramach których najemcy oprócz regulowania miesięcznego czynszu są zobowiązani do ponoszenia opłat za dostawę towarów i świadczenie usług mediowych dostarczanych do lokali za pośrednictwem wynajmującego, należy zastosować stawki podatku VAT właściwe dla danego świadczenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2016 roku nr IPPP1/443-428/14/16-7/S/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy usługi najmu lokali użytkowych. Z tytułu świadczenia tychże usług ponosi niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania koszty związane z dostawą towarów, tj. energia elektryczna, energia cieplna, gaz przewodowy oraz świadczeniem usług, tj. dystrybucja energii elektrycznej, cieplnej, gazu, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, wywozem i unieszkodliwianiem odpadów. Natomiast z zawartych z najemcami umów najmu wynika, że wynajmujący zobowiązany jest do płacenia stałej miesięcznej kwoty czynszu za najem, która jest niezależna od innych świadczeń objętych umową. Ponadto najemca odrębnie uiszcza należność za dostarczone towary i usług zużyte w trakcie korzystania z lokalu. Jednocześnie Przedsiębiorca wskazał, że najemcy nie mają zawartych odrębnych umów na dostawę mediów z ich dostawcami.

Opłaty pobierane od najemców za dostawy tzw. mediów stanowią kwoty jakie Spółka musi zapłacić do dostawców mediów na podstawie otrzymanych faktur zakupowych. W związku z tym, że faktury od dostawców mediów zawierają kwoty stałe oraz kwoty zmienne tj. zależne od ilości zużytych towarów to opłaty pobierane od najemców składają się także z tych dwóch składowych. Spółka ustala wysokość należności na podstawie faktur zakupowych otrzymanych od dostawców mediów. W związku z tym, wynagrodzeniem Spółki jest kwota jaką musi zapłacić dostawcom mediów. W lokalach wynajmowanych przez Spółkę istnieją indywidualne liczniki do pomiaru ilości wody, energii elektrycznej, energii cieplnej lub gazu. W skład usług odprowadzania i oczyszczania ścieków jak i wywozu i unieszkodliwiania odpadów nie wchodzi opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczenie usług najmu i dostawę towarów oraz usług mediowych należy opodatkować, jako jedno świadczenie złożone stawką podatku w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż w przypadku świadczenia przez Spółkę usługi najmu wraz z dostawą towarów i usług mediowych dla lokali użytkowych mamy do czynienia z odrębnymi świadczeniami. Opłaty wynikające z eksploatacji lokali użytkowych przez najemcę nie powinny być zaliczone do podstawy opodatkowania usługi najmu. Bowiem opłaty te stanowią odrębne od najmu należności, gdyż jak wynika z opisu sprawy wysokość należności za dostawę mediów obejmuje kwotę stałą oraz kwoty zmienne uzależnione od ilości zużytych towarów i usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż dla usług najmu lokali użytkowych, w ramach których najemcy oprócz regulowania miesięcznego czynszu są zobowiązani do ponoszenia opłat za dostawę towarów i świadczenie usług mediowych dostarczane do lokali za pośrednictwem wynajmującego, prawidłowym jest zastosowanie stawki podatku VAT właściwej dla danego świadczenia, tj. w przedmiotowej sprawie dla:

  • usług najmu lokali użytkowych - stawki podatku VAT w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy;

  • dostawy towarów tj. energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu - stawki podatku VAT w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy;

  • usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego - stawki podatku VAT w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy;

  • usług odprowadzania i oczyszczania ścieków, wywozu i unieszkodliwiania odpadów - stawki podatku VAT w wysokości 8% zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1, ust. 2 , art. 146a pkt 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.