Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

July 31, 2012

Dostawa nieruchomości w celach handlowych a pierwsze zasiedlenie

0 1228

Dostawa nieruchomości spółce w celu ich dalszej odsprzedaży stanowi pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-357/11-4/PR z 12 kwietnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zamierzała zawrzeć umowę przedwstępną z deweloperem. Przedmiotem umowy miało być wybudowanie lokali mieszkalnych i ustanowienie odrębnej własności tych lokali. Następnie Spółka miała kupić wyodrębnione lokale mieszkalne od dewelopera i odsprzedać mieszkania ostatecznym klientom. Spółka nie zamierzała klasyfikować nabytych mieszkań jako środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do Ministra Finansów z zapytaniem, czy w momencie zakupu mieszkań od dewelopera dochodzi do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług– rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

• wybudowaniu lub

• ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby miało miejsce „pierwsze zasiedlenie” w rozumieniu powyższej normy prawnej, muszą zostać spełnione wszystkie przesłanki łącznie wymienione w przywołanym przepisie. Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanej, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę (użytkownika) do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Zdaniem organu podatkowego pojęcie „oddanie do użytkowania”, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy nie musi oznaczać oddania lokalu komuś w celu zamieszkania w nim. Wystarczającą przesłanką jest objęcie faktycznego władztwa nad lokalami mieszkalnymi, możliwości dysponowania nimi, używania ich jak właściciel. Także lokal ten nie musi zostać faktycznie zamieszkany przez nabywcę, aby był oddany do użytkowania.

W opisanym przypadku miało miejsce nabycie przez Spółkę nowowybudowanych lokali mieszkalnych, przy czym Spółka była ich pierwszym nabywcą. Niniejszej dostawy dokonał deweloper (wytwórca), a transakcja była czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Reasumując, przedmiotowa transakcja dostawy na rzecz Wnioskodawcy nowych lokali mieszkalnych przez podmiot, który je wybudował spełniała przesłanki pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art.2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.