Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

November 28, 2014

Dostawa powierzchni wspólnych a zwolnienie w podatku VAT

0 920

Spółka ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT do dostawy całości powierzchni wspólnych budynków udostępnionych najemcom do niewyłącznego korzystania bez dodatkowej opłaty, bowiem od pierwszego zasiedlenia budynków lub ich części, a tym samym powierzchni wspólnych do dnia dostawy upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 października 2014 roku nr IPPP1/443-1041/14-3/IGo.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która posiada nieruchomości na terenie kraju z przeznaczeniem na najem w całości lub częściowo. W budynkach tych znajdują się części wspólne takie jak hol, korytarz, łazienki itp., które są udostępniane najemcom do wspólnego korzystania. Jak wskazała Spółka, bez udostępnienia tych powierzchni nie byłoby możliwe prawidłowe korzystanie z przedmiotu najmu. Z tytułu udostępnienia przedmiotowych powierzchni Spółka nie pobiera dodatkowej opłaty, gdyż koszt ten jest wliczony do czynszu z tytułu najmu.

Przedmiotowy wniosek, jak wskazała Spółka, dotyczy powierzchni wspólnych oddanych do użytkowania najemcom w ramach umów najmu wcześniej niż dwa lata przed dniem dokonania ich dostawy, zaś budynki te nie były ulepszane o ponad 30% wartości początkowej od tego czasu. Jednocześnie Spółka wskazała, że wynajęcie lokali w budynkach oznacza również wynajęcie ww. części wspólnych budynku, nie jest bowiem możliwe korzystanie przez najemców z lokali bez możliwości korzystania z części wspólnych budynków.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, do dostawy całości powierzchni wspólnych budynków udostępnionych najemcom do niewyłącznego korzystania bez dodatkowej opłaty, w związku z ich pierwszym zasiedleniem, w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, z chwilą udostępnienia najemcom.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż skoro powierzchnie wspólne, tj. hol, korytarz, łazienki znajdują się w budynkach będących przedmiotem najmu, były oddane w najem wcześniej niż dwa lata przed dniem dokonania dostawy. Ponadto w stosunku do tych budynków nie były dokonywane ulepszenia o wartości przekraczającej 30% wartości początkowej budynków. Zatem należy uznać, że niezależnie od zapisów w umowach dotyczących określenia wynajmowanych powierzchni lokali i części wspólnych, fakt że znajdujące się w budynkach lokale były wynajmowane najemcom przez okres dłuższy niż dwa lata przesądza o tym, że w stosunku do tych budynków oraz części wspólnych doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Jak podkreśliła Spółka w złożonym wniosku nie jest możliwe korzystanie przez najemców z lokali bez możliwości korzystania z powierzchni wspólnych budynku. Zatem konieczne jest uznanie, że w odniesieniu do powierzchni wspólnych budynków nastąpiło pierwsze zasiedlenie w tym samym momencie, w którym przekazano najemcom lokale do użytkowania w ramach umowy najmu.

Zatem w omawianej sytuacji od pierwszego zasiedlenia budynków lub ich części, a tym samym powierzchni wspólnych do dnia dostawy upłynął okres dłuższy niż 2 lata, tym samym sprzedaż powierzchni wspólnych znajdujących się w budynkach będzie korzystała ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.