Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

June 17, 2013

Dostawa ręcznie malowanych obrazów akrylowych a stawka VAT

0 1248

Dostawa przez Spółkę ręcznie malowanych obrazów akrylowych wykonywanych przez jej pracowników, nie wypełnia przesłanek zawartych w art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, tym samym nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki VAT, w zakresie dostawy dzieł sztuki.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2013 roku nr IBPP2/443-8/13/IK

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, której przedmiotem działalności jest m.in. wyrób i sprzedaż obrazów akrylowych ręcznie malowanych na rynku polskim oraz do krajów Unii Europejskiej. Obrazy, które oferuje w sprzedaży Spółka, są malowane przez osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę. Obrazy często są malowane przez kilku pracowników jako praca zespołowa w takim przypadku również zastosowanie mają ww. zapisy umowy o pracę. Umowa o pracę zawierana z artystą malarzem zawiera klauzulę, iż z chwilą ukończenia dzieła pracownik przenosi na Spółkę wszystkie autorskie prawa majątkowe związane z dziełem. Spółka posiada klasyfikację Urzędu Statystycznego w Łodzi, z której wynika, iż wyroby takie jak ręcznie malowane obrazy za pomocą farb akrylowych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.03.13.0 „Oryginały prac malarzy, grafików i rzeźbiarzy”.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie, czy sprzedaż ręcznie malowanych obrazów akrylowych jest opodatkowana obniżoną 8% stawką VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązującego art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że ustawodawca przyznał prawo do obniżonej stawki podatku VAT jedynie twórcy lub jego spadkobiercy. Natomiast zgodnie z definicją Słownika języka polskiego twórca to osoba, która coś tworzy, zwłaszcza w dziedzinie sztuki. Brak jest zatem podstaw do wywodzenia prawa do ulgi przez osobę, która nic nie wytworzyła, ale zatrudnia twórców. Bowiem zasadą jest, że ulgi należy interpretować ściśle.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Spółka nie może być uznana za twórcę w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka niewątpliwie nie jest osobą fizyczną. Twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskich jest pracownik, artysta malarz, który namalował obraz akrylowy mający być przedmiotem dostawy.

Spółka zatrudniając pracowników, którzy malują ręcznie obrazy akrylowe, uznawane na mocy ww. ustawy za utwór, występuje w roli pracodawcy i zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim, przysługują jej z mocy ustawy prawa majątkowe do obrazów namalowanych przez pracowników w wyniku obowiązków ze stosunku pracy. Jednakże, nie przysługują jej autorskie prawa osobiste, a w szczególności – prawo do autorstwa utworu. Niespełniona więc zostanie przesłanka do uznania Spółki za twórcę, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem stwierdzić należy, że Spółce nie przysługuje prawo do stosowania 8% stawki podatku z tytułu dostawy ręcznie malowanych obrazów akrylowych wykonywanych przez jej pracowników, niezależnie od tego czy obraz wytworzył jeden pracownik, czy też kilku. W takim przypadku bowiem dokonującym dostawy nie jest twórca, lecz podmiot prowadzący działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu dziełami sztuki.

W związku z powyższym dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawa: art. 41 ust. 1 w zw. Z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.