Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 25, 2013

Dostawa sklepu wraz z gruntem a VAT

0 889

Dostawa sklepu wraz z gruntem, na którym ten sklep jest posadowiony, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2013 roku nr IPTPP2/443-182/13-4/JS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która nabyła w 2004 roku sklep wolnostojący, a następnie poddała procesowi modernizacji i kapitalnemu remontowi, wykonanemu w tak zwanym „systemie gospodarczym” przez Wnioskodawczynię i członków Jej rodziny. Nabycie zostało udokumentowane, oprócz aktu notarialnego, fakturą VAT z wykazanym zwolnieniem od podatku VAT.

Wnioskodawczyni, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na swoje imię wykorzystuje przedmiotowy lokal użytkowy. Lokal ten wraz z działką, na której się on znajduje, stanowi współwłasność ustawową małżeńską. Sklep wielobranżowy położony jest na jednej działce o pow. sześć arów, który jest budynkiem murowanym trwale związanym z gruntem. Sprzedaż przedmiotowego sklepu nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Tak zwane „pierwsze zasiedlenie” budynku sklepu miało miejsce przed rokiem 2000 i dokonane było przez poprzedniego właściciela.

W stosunku do tego sklepu Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż zakup sklasyfikowano jako towar używany. W stosunku do wydatków ponoszonych na ulepszenie sklepu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W stanie ulepszonym przedmiotowy sklep jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych od roku 2004, a więc 9 lat.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowego sklepu będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż planowana przez Wnioskodawczynię dostawa przedmiotowej nieruchomości użytkowej, tj. sklepu, będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Bowiem pierwsze zasiedlenie budynku sklepu miało miejsce przed rokiem 2000 i dokonane było przez poprzedniego właściciela. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą przedmiotowego sklepu upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Odnosząc się natomiast do gruntu, na którym przedmiotowy sklep jest posadowiony, organ podatkowy uznał, że skoro dostawa tego sklepu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, to tym samym przedmiotowy grunt – w myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy – będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż planowana dostawa przedmiotowego sklepu wraz z gruntem, na którym ten sklep jest posadowiony, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy oraz art. 29 ust. 5 ww. ustawy, o ile strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.