Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 23, 2013

Dostawa soczewek okularowych a stawka VAT

0 1082

Dostawa soczewki okularowej, wykonana na indywidualne zamówienie lub dostosowana do konkretnej oprawy, wraz z wartością prac składających się na wytworzenie takiej soczewki i kosztami jej transportu, powinna być opodatkowana według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla dostawy soczewek okularowych, tj. w wysokości 8 %.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2013 roku nr IPPP1/443-1262/12-5/ISZ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który dokonuje dostawy soczewek okularowych. Na fakturze dotyczącej sprzedaży soczewki bądź na osobnej fakturze wykazywany jest koszt transportu soczewki do klienta. Zatem wynika z powyższego, że w cenę towaru nie są wliczone koszty transportu. Przeniesienie własności soczewki oraz przeniesienie jej posiadania na klienta jakim jest salon optyczny następuje w momencie jej odbioru z siedziby Podatnika albo w momencie dostarczenia jej do klienta, już po wykonaniu w/w prac. Podatnik nie zawarł z kontrahentami umów na oddzielne od dostawy towaru świadczenie usługi transportowej, a czynności towarzyszące dostawie soczewek okularowych i ich transport mają na celu jedynie dostarczenie towaru zgodnego z umową i są objęte jednym zamówieniem, jedną umową. Jednocześnie dodano, że PKWiU dla towarów opisanych we wniosku to 32.50.41.0 – soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła i innych materiałów.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości zastosowania preferencyjnej stawki w wysokości 8% do sprzedaży towaru wraz z usługą, tj. z wartością prac składających się na wytworzenie takiej soczewki i kosztami jej transportu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi w pierwszej kolejności organ podatkowy dokonał oceny uznając, iż dostawa soczewki okularowej (recepturowej lub magazynowej) wraz z jej wyszlifowaniem pod konkretną oprawę okularową, wycięciem rowków lub nawierceniem otworów do montażu i zamontowaniem w niej soczewki, a także jej pocieniowaniem lub wypolerowaniem i nałożenie specjalnej powłoki na soczewkę stanowi dostawę kompleksową.

Bowiem w przypadku ww. prac dana soczewka recepturowa/magazynowa jest dostosowywana przez Podatnika do indywidualnych wymagań klienta. Stanowi ona w istocie razem z ww. pracami jeden produkt. Specyfika ww. usług powoduje więc, iż nie mogą one być samodzielnym przedmiotem dostawy dla konsumenta. Ponadto ww. prace są każdorazowo indywidualnie wykonywane do danej soczewki pod względem wielkości, kształtu itp. – stąd w praktyce muszą być sprzedawane razem z soczewką jako jeden niepodzielny produkt. Samo wykonanie tychże czynności nie stanowi więc dla nabywcy celu samego w sobie lecz celem tym jest soczewka dostosowana do konkretnej oprawy.

Odnosząc się natomiast do dostawy soczewki okularowej wraz z kosztami jej transportu, biorąc pod uwagę definicję podstawy opodatkowania zawartą w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy do podstawy opodatkowania wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego. Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej transakcji, tj. konkretnej dostawy towarów lub konkretnej usługi.

Bowiem koszty przesyłki stanowią jeden z elementów kalkulacyjnych kształtujących kwotę należną, którą sprzedawca żąda od nabywcy. Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia od nabywcy obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług. Sprzedawca towarów, dostarczając je nabywcy, dokonuje wyłącznie ich sprzedaży, natomiast koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Koszty wysyłki towarów nie powinny być zatem przez podatnika traktowane jako odrębnie świadczone usługi. Powinny one powiększać podstawę opodatkowania towarów będących przedmiotem dostawy.

W kontekście powyższego bez znaczenia dla sposobu opodatkowania tego świadczenia pozostaje fakt, że usługa transportu jest ujmowana w osobnej pozycji na fakturze sprzedaży bądź na osobnej fakturze wykazywany jest również koszt transportu soczewki do klienta.

Zatem, w świetle obowiązujących regulacji prawnych organ podatkowy stwierdził, iż Podatnik będzie postępował prawidłowo stosując do dostawy soczewek wykonanych na indywidualne zamówienie klienta lub soczewek magazynowych dostosowanych do konkretnej oprawy, wraz z wartością prac składających się na wytworzenie takich soczewek i kosztami ich transportu, stawkę VAT w wysokości 8%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 103 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.