Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 17, 2012

Dostawa towarów na pokładach samolotów a stawka VAT

0 1041

Sprzedaż towarów dokonywana przez przewoźnika na rzecz pasażerów na pokładach samolotów w rejsach międzynarodowych nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT, tj. 0%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 roku nr IPPP3/443-278/12-2/KT.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy usługi międzynarodowych przelotów czarterowych zarówno na trasach w Unii Europejskiej oraz poza Unią Europejską.

Spółka podczas lotów prowadzi na pokładzie sprzedaż napojów: kawy, herbaty, soków, wody i innych napojów, kanapek, alkoholu, cateringu, słodyczy oraz alkoholi w strefie wolnocłowej. Jednocześnie planuje rozpocząć sprzedaż kosmetyków w strefie wolnocłowej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy do ww. towarów sprzedawanych na pokładach samolotów w rejsach międzynarodowych Spółka może stosować 0% stawkę podatku, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy dokonując analizy art. 83 ust. 1 pkt 18 oraz art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdził, iż aby zastosować preferencyjną 0% stawkę podatku VAT do dostawy towarów, muszą być spełnione następujące kryteria, tj.: towary muszą służyć zaopatrzeniu środków transportu lotniczego oraz te środki transportu lotniczego są używane głównie do wykonywania transportu międzynarodowego, a Podatnik prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika spełnienie warunków zawartych w powyższym przepisie.

Warunki oraz zasady stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do czynności wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy są bezpośrednią konsekwencją obowiązujących przepisów prawa wspólnotowego.

Stosownie bowiem do art. 148 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, dotyczącego zwolnień związanych z transportem międzynarodowym, Państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje:

  • dostawy towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego statków powietrznych używanych przez linie lotnicze zajmujące się głównie odpłatnym przewozem na trasach międzynarodowych;

  • dostawę, przebudowę, naprawę, konserwację, czarterowanie oraz wynajem statków powietrznych, jak również dostawę, wynajem, naprawę oraz konserwację sprzętu będącego częścią tych statków powietrznych lub służącego ich eksploatacji;

  • świadczenie usług innych niż usługi, na bezpośrednie potrzeby statków powietrznych oraz ich ładunków.

Przepis art. 148 ww. Dyrektywy zwalnia z opodatkowania m.in. dostawy towarów w celu zaopatrzenia ogólnego statków powietrznych, co nie oznacza, że wszelkiego rodzaju dobra stanowiące zaopatrzenie statków powietrznych wypełniają dyspozycję tegoż przepisu. Przez zaopatrzenie ogólne należy rozumieć takie towary, których nabycie konieczne jest dla prawidłowego funkcjonowania statku powietrznego. Natomiast przeznaczeniem wskazanych we wniosku towarów – napojów, kanapek, alkoholi, słodyczy, kosmetyków, jest zaspokojenie potrzeb pasażerów, towary te same w sobie nie mają żadnego związku z prawidłowym funkcjonowaniem statku powietrznego. Ponadto, dostawa w tym przypadku dokonywana jest przez przewoźnika na rzecz pasażerów, a nie na rzecz przewoźnika w celu zaopatrzenia samolotu.

Podsumowując organ podatkowy uznał, iż sprzedawanie napojów, kanapek, alkoholi, słodyczy, kosmetyków na pokładach samolotów pasażerom nie spełnia definicji dostawy towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego, zatem nie może korzystać z obniżonej do 0% stawki podatku VAT, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 148 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.