Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

September 30, 2013

Dostawa towaru do Niemiec na rzecz polskiego kontrahenta

0 2841

W lipcu sprzedaliśmy towar polskiemu kontrahentowi z siedzibą w Opolu. Towar bezpośrednio z naszej firmy został przez nas wywieziony do Niemiec. W Niemczech odbiorca zakwestionował jakość towaru i, żeby nie wieźć towaru z powrotem do Polski, kontrahent zlecił jego przewiezienie do innej firmy w Niemczech. Towar został przeładowany na niemieckie auto i zawieziony do innego odbiorcy. Usługa transportowa została wykonana 30 lipca. Niemiecka firma transportowa w sierpniu wystawiła nam fakturę za transport towaru, ale we wrześniu wystawiła korektę zerującą, bo za transport zapłaciła niemiecka firma, która ostatecznie odebrała nasz towar. Jak powinniśmy ująć opisane transakcje w deklaracji VAT-7 I VAT-UE? Czy powinniśmy skorygować deklarację VAT-7 za lipiec i wykazać tam import usługi transportowej?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż towaru na rzecz polskiego kontrahenta powinni Państwo opodatkować stawką właściwą dla sprzedaży danego towaru w kraju i rozpoznać obowiązek podatkowy w deklaracji VAT-7 za lipiec lub sierpień 2013 roku (w zależności od tego kiedy została wystawiona faktura). Transakcji tej nie należy ujmować w informacji podsumowującej VAT-UE. Importu usługi transportowej nie należy w ogóle wykazywać w deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel. Biorąc pod uwagę cytowaną definicję, w opisanym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z dwiema dostawami towarów: pierwszą dostawą jest przeniesienie przez Państwa prawa do dysponowania sprzedawanym towarem na polskiego kontrahenta, drugą, przeniesienie przez tego kontrahenta prawa do dysponowania towarem jak właściciel na odbiorcę, który ostatecznie otrzymał towar. Każda z tych dostaw powinna zostać udokumentowana fakturą: Państwo powinni wystawić fakturę na rzecz kontrahenta z siedzibą w Opolu, a kontrahent na rzecz ostatecznego odbiorcy towarów z siedzibą w Niemczech.

Zgodnie z art.22 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Zgodnie z treścią art.22 ust.2 ustawy o VAT w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

W opisanej w pytaniu sytuacji ostatecznie mamy do czynienia z dwiema usługami transportowymi: pierwszą dokonywaną przez Państwa jako dostawcę do odbiorcy, który nie zgodził się przyjąć towaru oraz drugą na terytorium Niemiec do ostatecznego odbiorcy. W świetle przytoczonych powyżej definicji nie ulega wątpliwości, że dokonywana przez Państwa dostawa jest czynnością dokonywaną na terytorium Polski. W związku z tym, że towar jest przez Państwa wywożony na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, należałoby się zastanowić, czy transakcję tę można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z treścią art.13 ust.1 i ust.2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Jak rozumiem, Państwa polski kontrahent nie spełnia żadnego z wymienionych powyżej kryteriów, a zatem dostawa towarów na jego rzecz powinna zostać przez Państwa potraktowana jako dostawa krajowa i opodatkowaną stawką VAT właściwą dla sprzedaży danego towaru w kraju.

Zgodnie z art.19 ust.4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Z zadanego pytania wynika, że towar został sprzedany w lipcu, nie znamy jednak dokładnej daty jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy w stosunku do tej dostawy powstanie zatem w momencie wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru, czyli w lipcu lub w sierpniu 2013 roku.

W związku z tym, że opisana transakcja stanowi dostawę towaru na terytorium kraju, nie podlega wykazaniu w informacji podsumowującej VAT-UE.

W zadanym pytaniu zastanawiacie się Państwo również nad sposobem ujęcia w deklaracji faktury za import usługi transportowej. Zgodnie z art.2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4. Zgodnie z przepisem art.17 ust.1 pkt 4 natomiast podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b) usługobiorcą jest:

  • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

  • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Jak wynika z powyższych przepisów, warunkiem koniecznym do tego, żeby wystąpił import usług jest to, żeby nastąpiło nabycie usługi. W opisanym przez Państwa przypadku warunek ten nie został spełniony, gdyż beneficjentem usługi transportowej był niemiecki odbiorca towaru. Państwo otrzymaliście omyłkowo fakturę za tę usługę, a w ślad za nią otrzymaliście korektę odwracającą wystawioną fakturę. Transakcja ta jest zatem neutralna z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie powinna zostać ujęta w ewidencji prowadzonej dla tego podatku.

Ewa Konarska