Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

July 31, 2012

Dostawa towaru do Słowacji na rzecz polskiego kontrahenta

0 1342

Zamierzam sprzedawać polskiemu klientowi towar z dostawą na Słowację. Klient złożył w słowackim urzędzie skarbowym dokumenty niezbędne do rejestracji na VAT, ale nie uzyskał jeszcze słowackiego numeru VAT UE, towary jednak muszą być pilnie dostarczone. W związku z brakiem numeru VAT UE kontrahenta zamierzam wystawić fakturę ze stawką VAT 23%. Czy po okazaniu przez klienta dokumentu potwierdzającego rejestrację będę mógł skorygować VAT na 0%?

ODPOWIEDŹ

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Z przepisów nie wynika wprost w którym momencie musi być spełniony warunek posiadania przez nabywcę aktywnego numeru VAT-UE nadanego przez inny kraj członkowski, ale z pewnością nie może to być później niż w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Generalnie, zgodnie z art. 20 UPTiU, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, jednak w przypadku, gdy przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Wyjątek stanowi również sytuacja, jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, ponieważ wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Natomiast z treści art. 19 ust. 4 UPTiU wynika, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W Państwa przypadku obowiązek podatkowy powstanie w dacie wystawienia faktury dokumentującej dostawę towaru.

Domyślam się, że w chwili wystawiania faktury nabywca nie poda Państwu numeru identyfikacji podatkowej nadanego na Słowacji, a co za tym idzie nie będą Państwo mogli rozpoznać u siebie transakcji WDT. Wówczas dostawę towarów bez względu na fakt, iż towary wywiezione zostały na Słowację, należy potraktować jako dostawę krajową i opodatkować krajową stawką podatku VAT.

Gdyby z otrzymanych w późniejszym czasie dokumentów potwierdzających rejestrację wynikało, że w dacie wystawienia faktury nabywca posiadał już aktywny numer identyfikacji podatkowej VAT-UE nadany przez słowacki urząd skarbowy, wówczas mogliby Państwo skorygować wystawioną przez siebie fakturę i uznać dokonaną dostawę towarów jako transakcję WDT.

Transakcja ta podlegałaby opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem, że spełni warunki określone w art. 42 UPTiU, a mianowicie:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Takimi dowodami są:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury,

3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,

2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy,

3) określenie towarów i ich ilości,

4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,

5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym wywożone są towary, lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

W przypadku braku w wymaganym ustawowo terminie dokumentów potwierdzających transakcję WDT, dostawę należy opodatkować krajową stawką podatku VAT.

W sytuacji, gdy rejestracja nabywcy na VAT na Słowacji nastąpi po dacie wystawienia faktury nie będą Państwo mogli rozpoznać u siebie transakcji WDT, a co za tym idzie korekta faktury i zastosowanie stawki VAT w wysokości 0% nie będzie możliwe.

Dorota Mróz

Biegły Rewident