Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymaliśmy zamówienie na dostawę maszyny produkcyjnej do Austrii wraz z jej montażem. Czy taka dostawa stanowi WDT? Jak powinniśmy ją udokumentować?

ODPOWIEDŹ

W myśl art. 13 ust.4 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, w przypadku gdy towary te są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Zgodnie z art.22 ust.1 pkt.2 UPTiU miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z powyższych przepisów wynika, że, o ile dokonywany montaż nie stanowi prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, dostawa maszyny wraz z jej montażem nie stanowi WDT, lecz jest to czynność podlegająca  opodatkowaniu w miejscu dokonania montażu maszyny, czyli w tym przypadku w Austrii.

Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2012 roku, sygn. IPTPP2/443-804/11-4/PR.

Czy w takiej sytuacji są będą Państwo zobowiązani zarejestrować się jako podatnik VAT w Austrii?

Odpowiedź na to pytanie zależy od obowiązujących tam przepisów, ale najprawdopodobniej nie będzie takiej potrzeby. Przepisy większości państw członkowskich UE zwalniają z obowiązku rejestracji podatników dokonujących dostaw towarów na ich terytorium. Podatnikami zobowiązanymi do rozpoznania obowiązku podatkowego w przypadku tych dostaw są nabywcy.

W sytuacji, gdy nie będą Państwo zmuszeni do zarejestrowania się na VAT w Austrii, transakcję dostawy maszyny wraz z montażem powinni Państwo udokumentować zgodnie z wytycznymi § 26 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Faktura stwierdzająca dokonanie dostawy towarów dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż kraju nie powinna zawierać stawki VAT lub powinna być ze stawką NP (niepodlegająca opodatkowaniu), nie powinna zawierać kwoty podatku oraz kwot należności wraz z podatkiem. Sprzedaż ze stawką NP należy wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Dorota Mróz

Biegły Rewident