Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 30, 2012

Dotacja unijna a prawo do odliczenia VAT

0 3093

Dostałam dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Czy mogę odliczyć VAT naliczony na fakturach dokumentujących zakupy sfinansowane tą dotacją (komputer, samochód, wyposażenie biura)?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Nabycie przez Panią towarów w opisanej sytuacji daje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących ich zakup.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawowym warunkiem korzystania przez podatników z prawa do odliczania podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług jest ich związek z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem, o czym stanowi wyżej cyt. art. 86 ust. 1.

Powyższe oznacza, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

W zakresie podatku VAT brak jest ograniczeń co do odliczenia podatku VAT w przypadku finansowania zakupów środkami z dotacji. Otrzymanie dotacji nie ma żadnego wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej dany zakup sfinansowany z dotacji.

Oznacza to, że jeżeli Pani, posługując się zasadą ogólną związku zakupu z czynnościami opodatkowanymi, przysługuje prawo do odliczenia bądź nie (bo np. świadczy Pani usługi zwolnione z VAT albo nie jest Pani w ogóle podatnikiem VAT) - otrzymanie przez Panią dotacji nie zmienia tego prawa.

A zatem jeżeli zakupiony przez Panią towar (lub usługa) jest wykorzystywany w wykonywaniu czynności opodatkowanych – odliczenie podatku VAT przysługuje, jeśli natomiast jest wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych – odliczenie podatku VAT nie przysługuje.

Przedstawiony powyżej pogląd znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji z dnia 29 grudnia 2006r., US40/VAT/96/2006/AP (Urząd Skarbowy Warszawa-Wola) organ podatkowy wskazał, że sposób pozyskania środków na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia podatku VAT i należy w tym zakresie stosować zasady ogólne. Wydatek powinien mieć więc przede wszystkim związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim w postanowieniu z dnia 31.05.2006 r. nr PP-443/3449/20/06 stwierdził, że w przypadku refundacji kosztów „jeśli zakupiony przez podatnik środek trwały (przedmiotowa maszyna) służy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku na zasadach ogólnych w całości...”.

Powyższe znajduje także potwierdzenie w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z dnia 23.02.2006 r. nr PPB1-443/1518/2005). W kwestii tej wypowiadał się także Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W wyroku z dnia 6 października 2005 roku, wydanym w sprawie C-204/03, stwierdził on uchybienie zobowiązań Państwa Członkowskiego przez Hiszpanię, która wprowadziła ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu otrzymanych subwencji. W wyroku tym ETS stwierdził, że brak jest wpływu otrzymanych subwencji na odliczenia podatku VAT przez podatnika, który wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane.

Agnieszka Falkowska