Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy mogę odliczyć ulgę za kasę fiskalną w deklaracji VAT jeżeli kasa była sfinansowana z dotacji z Urzędu Pracy?

ODPOWIEDŹ

Tak, pod warunkiem spełnienia obowiązków przewidzianych przepisami prawa.

UZASADNIENIE

Na podstawie regulacji zawartej w art.111 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl zapisu art.111 ust.3a pkt 10 ustawy o VAT prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Zgodnie z art.111 ust.4 ustawy o VAT podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Na podstawie §2 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, powyższego odliczenia lub zwrotu można dokonać pod warunkiem:

  • złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania,

  • rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy, oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać,

  • posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Odliczenia, którym mowa powyżej można, w myśl §3 ust.1 cytowanego rozporządzenia w sprawie odliczeń, dokonać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, lub za okresy następujące po tym okresie. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa albo równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, podatnik może otrzymać zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących, z tym że w danym okresie rozliczeniowym kwota zwrotu nie może przekroczyć równowartości 25% kwoty odpowiadającej 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 175 zł - jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne (§3 ust.3 pkt 1 rozporządzenia).

Mając na uwadze opisany przypadek należy stwierdzić, iż, aby odliczyć ulgę z tytułu nabycia kasy fiskalnej, w pierwszej kolejności należy kasę zakupić i zapłacić, co zostanie potwierdzone fakturą i dowodem zapłaty, następnie serwis kas dokona jej fiskalizacji. W następnej kolejności należy dokonać zgłoszenia kasy i rozpocząć, w obowiązującym terminie, ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za jej pomocą. Fakt zakupu kasy rejestrującej ze środków otrzymanych z Urzędu Pracy pozostaje bez wpływu na prawo podatnika do odliczenia tej kwoty. Bowiem, jak wskazano powyżej, zarówno przepisy ustawy o VAT jak i przepisy rozporządzenia w sprawie odliczeń nie ograniczają tego prawa w takim zakresie, nie precyzują również źródeł pozyskiwania środków niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem podatnicy, którzy finansują zakup kasy np. z kredytu, środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej, rat udzielonych przy sprzedaży przez serwis, muszą jedynie uiścić należność za kasę w całości co zostanie potwierdzone dowodem zapłaty i posiadać oryginał faktury zakupu kasy (§4 ust.3 pkt 2 rozporządzenia) na własne nazwisko. Po spełnieniu wyliczonych powyżej obowiązków można bez przeszkód dokonać odliczenia w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za okresy następujące po tym okresie.

Wioletta Gramis