Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 2, 2013

Dysponowanie rzeczą jak właściciel a prawo własności w sensie prawnym

0 1006

Dostawa działki zabudowanej, w części dotyczącej wzniesionego przez kupującego budynku i placu, trwale związanych z gruntem, nie będzie spełniała definicji dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem sprzedający nie przeniesie na nabywcę prawa do rozporządzania budynkiem i placem jak właściciel, z uwagi na to, że kupujący dysponował już przedmiotowym budynkiem i placem jak właściciel.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 kwietnia 2013 roku nr IPTPP2/443-28/13-6/JN.

Sytuacja Wnioskodawcy

Województwo (czynny podatnik VAT) zamierza zbyć nieruchomość składającą się z działki A, nabytej z mocy prawa w drodze decyzji Wojewody z dnia 03.11.2004 roku oraz dwóch działek niezabudowanych B i C, nabytych w drodze zamiany z jednostką samorządu terytorialnego na podstawie faktury VAT z dnia 23.11.2011 roku. Opisana nieruchomość stanowi własność Województwa, pozostaje jednak we władaniu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który władał nią na podstawie decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu. Z uwagi na fakt, że zgodnie z przepisami prawa osoba prawna, jaką jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, nie może władać nieruchomością w formie trwałego zarządu, rozpoczęto czynności zmierzające do zbycia przedmiotowej nieruchomości.

Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się budynek administracyjno-biurowy wybudowany ze środków własnych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz plac egzaminacyjny do przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Oba naniesienia są trwale związane z gruntem. Wnioskodawcy, jako właścicielowi gruntów nie przysługiwało w stosunku do tychże naniesień prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Województwo nie ponosiło i nie będzie ponosić również żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowych naniesień. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta działki B i C zakwalifikowane są jako tereny produkcyjno-usługowe.

Z uwagi na fakt, że zgodnie z przepisami prawa osoba prawna, jaką jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, nie może władać nieruchomością w formie trwałego zarządu, rozpoczęto czynności zmierzające do zbycia przedmiotowej nieruchomości. Na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu cywilnego, pismem z dnia 22 listopada 2012 roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wniósł o przeniesienie własności omawianej nieruchomości przez Województwo jako właściciela na rzecz WORD. Biorąc pod uwagę nakłady poniesione na wybudowanie omawianych budynków przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego faktura będzie ujmowała następujące wartości:

  1. działka A wraz z naniesieniami - kwota netto: 547.130 zł,

  2. działka B i C - kwota netto: 12.586 zł.

W związku z powyższym zadano pytanie czy na podstawie obowiązujących przepisów, Wnioskodawca wystawiając fakturę dokumentującą sprzedaż przedmiotowych nieruchomości będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług...

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor uznał, że sprzedaż każdej z działek (A, B, C) podlega opodatkowaniu podstawową 23% stawką VAT. Zgodził się z argumentacją Województwa iż działki B i C jako budowlane nie podlegają zwolnieniu od podatku jednak argumentację iż działka A podlega zwolnieniu od podatku podając następującą argumentację.

Z punktu widzenia prawa cywilnego, wraz z przeniesieniem własności gruntu na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przejdzie prawo własności budynku administracyjno - biurowego oraz placu egzaminacyjnego przez ww. Ośrodek wzniesionych. Stwierdzić należy jednak, iż WORD dysponował przedmiotowym budynkiem i placem, które zostały z jego środków wybudowane na gruncie, jak właściciel. Pomimo, że WORD nie przysługiwało prawo własności nieruchomości – gruntu wraz z wzniesionym na nim budynkiem i placem, to należy przyjąć, że ekonomiczne władanie rzeczą (budynkiem i placem) należało do WORD z chwilą jego wybudowania.

Zatem dostawa przedmiotowej działki zabudowanej, w części dotyczącej wzniesionego przez WORD budynku i placu, trwale związanych z gruntem, nie będzie spełniała definicji dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem Wnioskodawca nie przeniesie na nabywcę prawa do rozporządzania budynkiem i placem jak właściciel. Prawo to pozostaje bowiem po stronie podmiotu, który ten grunt zabudował. Przyjęcie rozwiązania opartego na art. 48 Kodeksu cywilnego prowadziłoby do naruszenia koncepcji dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego, odnośnie przedmiotowej działki zabudowanej, przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt.

Dostawa działki A nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem jest to grunt zabudowany. Zatem sprzedaż przedmiotowej działki gruntu Wnioskodawca winien opodatkować podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, art. 47 § 1 oraz art. 48 Kodeksu cywilnego.