Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

October 3, 2018

Działalność gospodarcza a obowiązek posiadania rachunku bankowego

0 1191

Od dnia 1 września 2018 roku rozpocząłem działalność gospodarczą. Z fiskusem będę rozliczać się w oparciu o podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Korzystam ze zwolnienia w podatku VAT. Czy istnieją przepisy zobowiązujące mnie do założenia rachunku bankowego. Jeśli nie to czy prowizje bankowe, odsetki od kredytu zaciągniętego dla działalności gospodarczej pobrane z rachunku prywatnego stanowią koszty podatkowe?

ODPOWIEDŹ

Przepisy prawa nie nakazują przedsiębiorcy założenia rachunku bankowego ze specjalnym przeznaczeniem do prowadzenia transakcji związanych z działalnością. Zatem prowizje bankowe, odsetki od kredytu zaciągniętego dla działalności gospodarczej pobrane z rachunku prywatnego stanowią koszty podatkowe.

UZASADNIENIE

Prowadzenie rachunku bankowego wynika z obowiązku ewidencjonowania obrotów gospodarczych.

Ustawa Prawo przedsiębiorców nie nakazuje przedsiębiorcy założenia rachunku bankowego ze specjalnym przeznaczeniem do prowadzenia transakcji związanych z działalnością. Powyższa ustawa określa jedynie, że transakcje powinny być wykonane za pomocą przelewów bankowych tylko w dwóch sytuacjach:

  • drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,

  • jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 złotych

Co ważne, wskazane jest dokonanie przelewów w powyższych przypadkach za pomocą przelewów bankowych, natomiast nie jest określone z jakiego rachunku ma być on dokonany. W związku z tym przyjmuje się, że również osobisty rachunek bankowy może być wykorzystywany w tym celu.

Z kolei w przypadku rozliczeń z urzędem skarbowym art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej wskazuje, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Co oznacza, że rozliczenia z fiskusem odbywają się za pośrednictwem przelewów bankowych. Tutaj również nie wskazano obowiązku dokonywania transakcji z konta firmowego, może to być konto prywatne przedsiębiorcy. Ponadto art. 61 § 1b Ordynacji wyłącza z powyższego obowiązku mikroprzedsiębiorców.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa nie zabraniają prowadzenia działalności z wykorzystaniem rachunku prywatnego. Zatem przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych prowizje bankowe, odsetki od kredytu zaciągniętego dla działalności gospodarczej pobrane z rachunku prywatnego.

Zgodnie z § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dowody opłat bankowych i pocztowych są dowodami księgowymi.

Wyciąg bankowy (na którym znajdują się prowizje pobrane przez bank) stanowi samodzielny dowód księgowy. Zgodnie z rozporządzeniem prowizje bankowe mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie numer 13 (pozostałe wydatki). Prowizje bankowe będą księgowane w dacie wystawienia wyciągu bankowego. W tej dacie w podatkowej księdze należy więc zsumować wszystkie prowizje pobrane przez bank.

Odsetki od kredytu zaciągniętego dla działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu są też zapłacone prowizje z nimi związane, a także karne odsetki (opłacone) z tytułu na przykład nieopłacenia raty w terminie. Kosztu nie stanowi natomiast spłata części kapitałowej kredytu.

Ewa Malinowska

Podstawa prawna: § 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej.