Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 17, 2015

Działalność twórcza i artystyczna a stawka VAT

0 1321

Wynagrodzenia z tytułu wykorzystania artystycznych wykonań przez nadawców oraz wynagrodzeń otrzymywanych od zlecających występ artystyczny lub od innych autorów, którzy zlecili stworzenie podkładu muzycznego korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. l pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2015 roku nr IBPP3/4512-197/15/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest twórcą i artystą wykonawcą w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in.:

  • tworzenie oraz wykonywanie utworów słownych, muzycznych oraz słowno-muzycznych,

  • tworzenie „intro” do utworów innych artystów, a także tworzenie remiksów ich nagrań oraz wykonywanie partii wokalnych, instrumentalnych utworów innych artystów, realizowanie ich nagrań we własnym studio muzycznym, realizowanie dźwięku, obróbka nagrań utworów własnych oraz innych artystów,

  • dopracowywanie brzmienia utworów muzycznych stworzonych przez innych artystów,

  • odtwarzanie utworów muzycznych w trakcie imprez artystycznych,

  • granie utworów muzycznych na instrumentach muzycznych, śpiewanie, programowanie sekcji rytmicznych tworząc rytmy.

Jednocześnie Podatnik zawarł umowę zlecenia ze Związkiem Artystów Wykonawców na zarządzanie i ochronę prawami do artystycznych wykonań. Na podstawie tej umowy Związek reprezentuje Podatnika w jego imieniu w zakresie majątkowych praw autorskich do artystycznych wykonań jego utworów muzycznych, słownych oraz słowno-muzycznych. Ponadto, jako artysta wykonawca, powierza Związkowi, na zasadzie wyłączności, zarządzanie prawami majątkowymi do swoich artystycznych wykonań, skutkiem czego Związek ma zezwolenie na korzystanie i rozporządzanie artystycznym wykonaniem oraz inkasowanie, repartycję i wypłatę wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania. Związek działa na rachunek Podatnika, gdyż z otrzymanych opłat od podmiotów wypłaca honorarium, po potrąceniu 20% prowizji.

Dodatkowo Podatnik zaznaczył, iż wynagrodzenia w formie honorariów autorskich, które na podstawie zawartej umowy otrzymuje od Związku Artystów Wykonawców za prawo do odtwarzania artystycznych wykonań przez nadawców i innych użytkowników, na gruncie ustawy o VAT są traktowane jak zapłata za świadczone usługi. Istnieje bowiem związek pomiędzy otrzymywanym wynagrodzeniem od Związku Artystów Wykonawców, a usługami polegającymi na powierzeniu, na zasadach przeniesienia powierniczego, służących jemu majątkowych praw autorskich do artystycznych wykonań utworów słownych, muzycznych, słowno-muzycznych.

Podatnik równocześnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmuje się m.in. odtwarzaniem utworów muzycznych oraz słowno-muzycznych na imprezach artystycznych m.in. w klubach muzycznych. Z tego tytułu dostaje od zlecającego występ wynagrodzenie. Również otrzymuje od innych autorów same nuty lub sam tekst piosenki i na ich podstawie tworzy podkład muzyczny do nut oraz słów piosenki. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie od autorów.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organ podatkowego z zapytaniem, czy do otrzymywanych wynagrodzeń od Związku oraz wynagrodzeń od zlecających występ artystyczny lub od innych autorów, którzy zlecili stworzenie podkładu muzycznego można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż świadczone przez Podatnika przedmiotowe usługi mają niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki. Tym samym są usługami kulturalnymi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług a otrzymane wynagrodzenie w formie honorarium autorskiego, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ww. ustawy.

Tym samym otrzymywane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie od Związku Artystów Wykonawców, z tytułu wykorzystania artystycznych wykonań utworów muzycznych przez użytkowników, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy. Podobnie, ze zwolnienia od podatku VAT korzysta wynagrodzenie od zlecających występ artystyczny lub od innych autorów, którzy zlecili stworzenie podkładu muzycznego.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.