Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

December 1, 2013

Dzierżawa infrastruktury spółce gminnej a prawo do odliczenia VAT

0 981

Czy Gmina, która wydzierżawi infrastrukturę wodno-kanalizacyjną swojej spółce gminnej, ma prawo do pełnego, jednorazowego obniżenia podatku należnego o naliczony, wynikający z faktur związanych z tą inwestycją? Czy w takim przypadku umowę dzierżawy powinniśmy sporządzić przed zakończeniem inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Gmina ma prawo do dokonania odliczenia podatku, pod warunkiem, że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Dla realizacji tego prawa nie ma znaczenia termin zawarcia umowy dzierżawy.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art.86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W myśl przywołanej regulacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art.15 ust.6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Gminy, poza czynnościami wykonywanymi w ramach zadań publicznych wykonują też czynności realizowane w obrocie cywilnoprawnym, a taką niewątpliwie jest czynność dzierżawy. Z tytułu dzierżawy Gmina będzie zatem podatnikiem VAT, gdyż świadczenia wykonywane będą na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy Gminą a jej spółką.

Dzierżawa pomiędzy Gminą a spółką gminną będzie miała charakter odpłatny i opodatkowany. Jeżeli zatem realizowana umowa dzierżawy będzie objęta opodatkowaniem VAT, a Gmina nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku, to spełniony będzie kolejny warunek odliczenia wynikający z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług czyli warunek związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art.86 ust.10 i 11 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli Gmina nie dokonała odliczenia podatku naliczonego w tych terminach, może to zrobić poprzez złożenie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług, nie później jednak niż w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku.

Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa dzierżawy pomiędzy Gminą a jej spółką zostanie zawarta w trakcie inwestycji, czy po jej zakończeniu. Ważne jest, aby w momencie odliczania podatku naliczonego od wydatków na tę inwestycję Gmina wiedziała, że zakupy są lub będą w przyszłości związane z czynnością dzierżawy. Wówczas Gmina jest uprawniona do odliczenia podatku od poniesionych zakupów inwestycyjnych w miesiącu otrzymania dokumentujących je faktur lub dwóch następnych.

Iwona Porez