Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

September 27, 2019

Dzierżawa nieruchomości rolnej a działalność gospodarcza

0 1407

Naczelny Sąd Administracyjny dnia 5 marca 2019 roku wydał wyrok (I FSK 385/17) dotyczący dzierżawy nieruchomości rolnej w zamian za ponoszenie przez dzierżawcę kosztów podatku rolnego.

Podatniczka z mężem nabyła na prawach wspólności ustawowej udział 2/3 w niezabudowanej działce (grunt rolny). Pozostały udział w nieruchomości (1/3) nabyli, na prawach wspólności małżeńskiej, córka podatniczki z mężem. Działka została kupiona z majątku prywatnego, nie była wykorzystywana do celów zarobkowych - została jedynie wydzierżawiona w zamian za opłacanie przez dzierżawcę podatku związanego z tą nieruchomością.

Po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (zmiana z urzędu, bez inicjatywy podatniczki) przeznaczenie nieruchomości zmieniło - zabudowa mieszkaniowa. Działka nie była dzielona ani uzbrajana w żadne media, nie były na niej wydzielane drogi wewnętrzne, a działania nakierowane na jej sprzedaż sprowadzały się do zwykłych ogłoszeń. Podatniczka postanowiła sprzedać udział w przedmiotowej działce. Podatniczka nie prowadziła ani nie prowadzi obecnie (ani żadna osoba z grupy potencjalnych sprzedających) działalności związanej z obrotem nieruchomościami. 

We wniosku o interpretację indywidualną i zadała pytanie czy w przedstawionych okolicznościach sprzedaż działki nabytej do majątku prywatnego, będzie stanowiła działalność gospodarczą podlegającą VAT. nie prowadziła ani nie prowadzi obecnie (ani żadna osoba z grupy potencjalnych sprzedających) działalności związanej z obrotem nieruchomościami.

Organ podatkowy uznał, że oddanie działki w dzierżawę w zamian za zobowiązanie do ponoszenia kosztu podatku rolnego, stanowi odpłatną usługę, opodatkowaną VAT, zatem także sprzedaż przedmiotowej nieruchomości powinna podlegać VAT.

Na skutek skargi podatniczki, WSA we Wrocławiu przyznał rację Podatniczce argumantując, że sam fakt ponoszenia ciężaru podatku rolnego przez dzierżawcę nie może być równoznaczny z uznaniem, że wydzierżawiający prowadzi działalność gospodarczą. Według WSA, skarżąca realizowała jedynie swoje uprawnienia właścicielskie, co nie jest objęte zakresem VAT oraz nawet gdyby uznać dzierżawę za działalność gospodarczą, to nie ma to automatycznego przełożenia na tożsame podejście w stosunku do późniejszej transakcji sprzedaży. Zdaniem WSA, podatniczka dysponowała jedynie swoim majątkiem prywatnym, nie prowadziła działalności gospodarczej i w efekcie sprzedaż udziału w działce nie stanowi czynności opodatkowanej VAT.

Na skutek skargi kasacyjnej organu podatkowego, NSA potwierdził wnioski WSA. Wskazał, że na gruncie VAT, nie każda odpłatna dla właściciela czynność prawna odnosząca się do nieruchomości powinna być utożsamiana z działalnością gospodarczą. W ocenie NSA, działania Podatniczki stanowiły jedynie przejaw chęci utrzymania gruntu w prawidłowym stanie, zatem sprzedaż udziału w działce w przedstawionym stanie faktycznym nie powinna podlegać VAT.