Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

December 3, 2015

Egzekucja a postępowanie karne skarbowe

0 995

Urząd Skarbowy prowadzi egzekucję z podatku VAT. Czy w związku z egzekucją VAT będzie mógł także prowadzić postępowanie karnoskarbowe?

ODPOWIEDŹ

Zastosowanie środka egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym nie stoi na przeszkodzie wymierzeniu kary w postępowaniu karnym, w sprawach o wykroczenia lub dyscyplinarnym za niewykonanie obowiązku.

UZASADNIENIE

Podatek niezapłacony w terminie płatności, stosownie do art. 51 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi zaległość podatkową. W myśl § 2 art. 51 Ordynacji, za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie zaliczkę na podatek lub ratę podatku.

Niewywiązywanie się z nałożonych przez ustawodawcę obowiązków i doprowadzenie do powstania zaległości podatkowych pociąga za sobą, szereg konsekwencji a w szczególności:

  • obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę,

  • wszczęcie egzekucji administracyjnej,

  • zastosowanie sankcji karno-skarbowych.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez organ podatkowy w sprawie zaległych zobowiązań podatkowych, nie stanowi przeszkody, aby pociągnąć dłużnika także do odpowiedzialności karnej skarbowej, jeśli podatnik popełnił wykroczenie skarbowe, ani też nie zwalnia z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę.

Wszczynane przez urząd postępowanie egzekucyjne nie ma na celu ukaranie zobowiązanego, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, ma jedynie wymusić na nim ich wykonanie. Celem postępowania egzekucyjnego jest zaspokojenie w drodze przymusowej roszczenia wierzyciela skonkretyzowanego w tytule egzekucyjnym, z majątku dłużnika i to niezależnie od jego woli.

Niezależnie od prowadzonego podstępowania egzekucyjnego organ podatkowy może wymierzyć karę grzywny na mocy przepisów ustawy Kodeks karny skarbowy. Zgodnie bowiem z art. 16 ustawy z dnia 17.06.1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zastosowanie środka egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym nie stoi na przeszkodzie wymierzeniu kary w postępowaniu karnym, w sprawach o wykroczenia lub dyscyplinarnym za niewykonanie obowiązku.

Z kolei zgodnie z art. 57 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy (k.k.s.) podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

(…) na zaistnienie znamienia uporczywego niewpłacania podatku w terminie, będącego warunkiem odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe z art. 57 § 1 k.k.s., może wskazywać zarówno cykliczność zachowań podatnika, polegającą na umyślnym niestosowaniu się do wymogu terminowego płacenia podatku, jak i jednorazowe, ale długotrwałe zaniechanie przez niego uregulowania podatku płaconego jednorazowo, mające miejsce już po terminie płatności tego podatku, a więc gdy ma on uregulować go już jako zaległość podatkową, jeżeli zachowanie to wskazuje, że zamiarem podatnika w momencie upływu terminu płatności podatku było uporczywe jego niewpłacanie, a więc odsunięcie uregulowania tego podatku na dłuższy okres” ( postanowienie SN z dnia 23.11 2013r. Nr I KZP 11/13).

Podsumowując, prowadzone w stosunku do Czytelnika postępowanie egzekucyjne nie stanowi przeszkody do wszczęcia przez urząd postępowania karnego skarbowego.

Podstawa prawna: art. 51 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa; art. 16 ustawy z dnia 17.06.1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji; art. 57 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy.

Jan Keler