Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

January 6, 2015

Egzekucja podatku VAT na podstawie nieostatecznej decyzji

0 924

Po przeprowadzonej kontroli, otrzymałam z urzędu decyzję, z której wynika podatek VAT do zapłaty. Złożyłam odwołanie od decyzji. Czy w takiej sytuacji urząd będzie prowadził egzekucję?

ODPOWIEDŹ

W  przypadku złożenia odwołania od nieostatecznej decyzji organ podatkowy nie będzie dochodził zaległości VAT w postępowaniu egzekucyjnym chyba, że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

UZASADNIENIE

W myśl art. 239a ustawy Ordynacja podatkowa decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Należy nadmienić, iż decyzja nieostateczna, to decyzja od której służy prawo wniesienia odwołania. Natomiast decyzja staje się ostateczną, gdy:

  • zgodnie z przepisem prawa od decyzji nie wydanej w pierwszej instancji nie przysługuje odwołanie,

  • strona nie wniosła odwołania,

  • wydana została przez organ odwoławczy w wyniku rozpatrzenia odwołania.

    Istotne znaczenie w sprawie ma nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności, który to może być nadany przez organ podatkowy decyzji nieostatecznej, od momentu wydania decyzji podatkowej w pierwszej instancji, do momentu, w którym stanie się ona ostateczna., czyli upływu  terminu do wniesienia odwołania. Trzeba dodać, iż w przypadku nadania rygoru nie ma znaczenia czy decyzja jest zaskarżona czy też nie. Sam fakt nadania rygoru powoduje, iż zaległość będzie wymagalna.    Zgodnie  z art. 239b Ordynacji podatkowej przesłankami do nadania nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, są:

  • posiadanie przez organ podatkowy informacji, z których wynika, ze wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub

  • brak majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można by ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy i które, to korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, lub

  • dokonywanie przez stronę czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości, lub

  • termin przedawnienia zobowiązania podatkowego przypada w czasie krótszym niż 3 miesiące.

Ponadto organ podatkowy musi uprawdopodobnić, że zobowiązanie wynikające z przedmiotowej decyzji nie zostanie wykonane.

Konkludując, jeżeli na zobowiązania VAT wynikające z nieostatecznej decyzji organ podatkowy nie nadał rygoru natychmiastowej wykonalności, to przedmiotowe zobowiązanie nie będzie dochodzone w ramach egzekucji administracyjnej.

Małgorzata Pereczkowska