Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Z tytułu zaległości VAT zajęto udziały w spółce z o.o. Chciałabym wiedzieć czy zajęciem tym objęte są zyski, czy urząd sprzeda zajęte udziały?

ODPOWIEDŹ

Organ egzekucyjny dokonując zajęcia udziału w spółce z o.o. oraz wierzytelności z tego prawa w pierwszej kolejności zajmuje m.in. przypadającą udziałowcowi część zysku, następnie sumy uzyskane na skutek umorzenia udziału, zwracane dopłaty udziałowcom, wpłaty zwracane dłużnikowi w wyniku obniżenia kapitału zakładowego, części majątku przypadające udziałowcowi po likwidacji spółki oraz inna prawa majątkowe przysługujące udziałowcowi od spółki z tytułu posiadanych udziałów. Dopiero w sytuacji kiedy nie nastąpi zaspokojenie należności VAT z w/w wierzytelności, organ egzekucyjny wystąpi do właściwego sądu rejestrowego o zarządzenie sprzedaży zajętych udziałów.

UZASADNIENIE

Zajęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wierzytelności z tego prawa zgodnie z art. 96j ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) następuje przez przesłanie do spółki zawiadomienia o zajęciu udziałów i wezwanie jej, aby żadnych należności przypadających zobowiązanemu z tytułu zajętego udziału do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi nie uiszczała zobowiązanemu, lecz należne kwoty przekazała organowi egzekucyjnemu na pokrycie należności.

Czynność zajęcia udziału oraz wierzytelności z tego prawa jest skuteczna z chwilą doręczenia spółce zawiadomienia o zajęciu. Jednocześnie z przesłaniem spółce zajęcia organ egzekucyjny kieruje do sądu rejestrowego wniosek o dokonanie wpisu o zajęciu w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zawiadamia zobowiązanego, że nie wolno mu odebrać wierzytelności z udziałów, ani rozporządzać zajętym udziałem.

Należy nadmienić, iż egzekucji podlegają udziały nieobjęte żadnymi ograniczeniami co do zbycia, albo podlegające ograniczeniom m.in. te, które na zbycie wymajają zezwolenia spółki.

W opisywanym zagadnieniu zauważyć trzeba, że jeżeli w wyniku zajęcia udziałów egzekucja z wierzytelności przysługujących Czytelnikowi nie doprowadzi do pełnego pokrycia zaległości VAT, organ egzekucyjny wystąpi do właściwego sądu rejestrowego o zarządzenie sprzedaży zajętych udziałów, o czym stanowi art.96 k u.p.e.a.

Małgorzata Pereczkowska