Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

May 4, 2015

Egzekucja zaległości VAT z kredytu znajdującego się na rachunku bankowym

0 897

Zalegam w płatnościach VAT. Urząd zajął mój rachunek bankowy, a bank chce mi przelać na zajęte konto gotówkę z zaciągniętego kredytu. Czy zajęcie urzędu obejmie również pieniądze przekazane przez bank z tytułu kredytu.

ODPOWIEDŹ

W sytuacji powstania zaległości VAT organ podatkowy podejmuje kroki zmierzające do wykonania przez Podatnika ciążącego na nim obowiązku. W przypadku braku zapłaty VAT, należność ta dochodzona jest w trybie egzekucji administracyjnej.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest jednym ze środków egzekucyjnych, które są stosowane przez organ egzekucyjny urzędu skarbowego. Egzekucja z wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym obejmuje środki pieniężne należące do Podatnika, które wpłynęły na wszystkie rachunki bankowe w danym banku, do wysokości kwoty wynikającej z zawiadomienia o zajęciu i nie ma znaczenia z jakiego źródła środki te pochodzą. Tak więc środki pieniężne, które wpłynęły na rachunek bankowy z tytułu zaciągniętego kredytu, także będą podlegały egzekucji.

UZASADNIENIE

Zaległości z tytułu VAT zgodnie z art. 2 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) podlegają egzekucji administracyjnej, w wyniku której organ egzekucyjny urzędu skarbowego poprzez stosowanie środków przymusu zmierza do wykonania tego zobowiązania.

Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego jest jednym ze środków stosowanym w egzekucji należności pieniężnych. Na zajęcie wierzytelności znajdujących się na rachunku bankowym pozwala art. 80 u.p.e.a. W myśl tego artykułu zajęte są wierzytelności pieniężne zobowiązanego znajdujące się na przedmiotowym rachunku bankowym, do wysokości egzekwowanej kwoty tj, należności głównej VAT, odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonego VAT oraz powstałych kosztów egzekucyjnych. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego Podatnika jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia. Należy dodać, iż zajęcie wierzytelności jest skuteczne do wszystkich rachunków Podatnika prowadzonych przez bank.

Podsumowując należy zauważyć, iż zajęciu podlegają wszystkie wierzytelności zobowiązanego, które wpłynęły na rachunek bankowy, bowiem w art. 8 i art. 8a u.p.e.a. ustawodawca nie zawarł, jako niepodlegających egzekucji, wpływów na rachunek bankowy środków pieniężnych z tytułu kredytu gotówkowego. Tak więc środki pieniężne przekazane przez bank na zajęty rachunek bankowy będą polegały egzekucji.

Paulina Pawluk