Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

October 19, 2015

Eksploatacja karawanu pogrzebowego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1264

Przedsiębiorcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem karawanu pogrzebowego, bowiem jest uznany za pojazd samochodowy wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 września 2015 roku nr IBPP2/4512-590/15/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku VAT, który prowadzi zakład pogrzebowy. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuje karawan pogrzebowy. Z dowodu rejestracyjnego wynika, iż jest to samochód specjalny pogrzebowy, ale brak jest adnotacji VAT-1. W stacji diagnostycznej Przedsiębiorca otrzymał informację, że taki wpis nie jest już potrzebny.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może odliczać VAT od wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodu m.in.: paliwa, naprawy, oleje, części zamienne oraz środki konserwujące i służące do pielęgnacji samochodu, opłat za przejazd autostradami.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż Przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do napędu samochodu, materiałów eksploatacyjnych oraz opłat za przejazd autostradami, skoro z dowodu rejestracyjnego wynika, że jest pojazdem specjalnym o przeznaczeniu pogrzebowym, mającym jeden rząd siedzeń i spełniającym wymagania określone w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich, pod warunkiem, że nie dopuszcza się montażu miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich. Zatem pojazd ten stanowi pojazd samochodowy uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tym samym Przedsiębiorcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem przedmiotowego pojazdu na podstawie art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w powiązaniu z § 2 pkt 1 oraz § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 roku w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.