Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 29, 2012

Elektroniczny CMR uprawnia do stawki 0% w WDT

0 1177

W sytuacji, gdy podatnik dokumentuje dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na podstawie faktury sprzedaży oraz e-CMR tj. gdy dokument przewozowy nie ma postaci dokumentu papierowego, ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej nr ILPP4/443-698/11-2/BA z 3 stycznia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Produkuje wyroby w postaci sprzętu RTV, które następnie podlegają sprzedaży na terytorium Polski oraz do innych krajów Unii Europejskiej. Nabywcy wyrobów na terytorium UE podają dla tych transakcji właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Transport towarów z Polski do innych państw członkowskich jest zlecany zewnętrznym przewoźnikom i spedytorom, którzy obciążają kosztami transportu zależnie od warunków dostawy INCOTERMS sprzedawcę albo nabywcę wyrobów. W celu usprawnienia procesów logistycznych, Spółka wdraża obecnie system elektronicznego obiegu dokumentów przewozowych, tzw. system „e-CMR”. Dostęp do systemu e-CMR jest ograniczony procedurą logowania. Oznacza to, iż dostęp posiadają wyłącznie podmioty w nim zarejestrowane, przy czym procedura rejestracji dotyczy zarówno wysyłającego, przewoźnika jak i nabywcy.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, czy prawidłowo kwalifikuje transakcję dostawy towarów jako WDT opodatkowaną stawką podatku VAT 0% na podstawie faktury sprzedaży oraz e-CMR jak również informacji z systemu e-CMR o zakończeniu transportu i odbiorze towaru tj. w sytuacji, gdy dokument przewozowy (taki jak CMR) nie ma postaci dokumentu papierowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zasadniczą kwestię w przedmiotowej sprawie stanowi udowodnienie faktu dostarczenia towaru do innego państwa członkowskiego. Wykazanie przez dostawcę, że towar fizycznie opuścił kraj dostawcy jest niezbędne dla zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów z tego względu, że okoliczność wysyłki towaru i przemieszczenia go do innego państwa członkowskiego stanowi obiektywne kryterium, na którym opierają się pojęcia definiujące czynność wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Mając na uwadze przedstawioną przez Wnioskodawcę sytuację oraz powołane przepisy ustawy stwierdzić należy, iż Spółka w przedstawionym opisie sprawy posiadać będzie dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będą wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Reasumując, w odniesieniu do planowanej dostawy towarów przez Zainteresowanego na rzecz nabywcy z innego kraju UE, posługującego się właściwym i ważnym numerem identyfikacyjnym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, w wyniku której nastąpi wywóz towaru z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, nastąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, w wyniku której będzie miał on prawo do zastosowania stawki 0% na podstawie faktury sprzedaży oraz e-CMR (dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT), jak również informacji z systemu e-CMR o zakończeniu transportu i odbiorze towaru (dodatkowy dokument wymieniony w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT).

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1, ust. 2 i ust. 6, art. 41 ust. 3, art. 42 ust. 1, ust. 3 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.