Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , JPK

December 28, 2016

Ewidencja faktur wystawianych do paragonów w przypadku JPK

0 1313

Pytanie dotyczy ewidencji faktur wystawianych do paragonów. Czy w przypadku JPK faktury będzie można przedstawiać zbiorczy raport fiskalny, a nie przedstawiać poszczególnych faktur wystawionych do paragonów? Nie każda wpłata jest dokumentowana również fakturą ...

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, jeżeli w ewidencji sprzedaży w takim przypadku ujmujecie Państwo zbiorczy dowód księgowy w sposób zgodny z przepisami ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku od towarów i usług, możecie ująć go również w sposób analogiczny w pliku JPK_VAT

UZASADNIENIE

W jednej z odpowiedzi zamieszczonej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów znajduje się odpowiedź dotycząca pośrednio tej kwestii: „Co do zasady JPK_VAT w odniesieniu do sprzedaży wymaga ewidencjonowania dowodu sprzedaży, jakim jest faktura lub w przypadku obrotu paragonowego dowody zbiorcze. Zgodnie z art.20 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości zbiorcze dowody księgowe służą do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych (np. faktur, rachunków, dokumentów KP), które to muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione. Data sprzedaży jest polem opcjonalnym, zatem nie musi być wypełniona jeżeli nie różni się od daty wystawienia. W przypadku wystawienia dowodu zbiorczego, zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości, w JPK Spółka poda numer dowodu zbiorczego i nie wypełni pól „NazwaNabywcy” i „AdresNabywcy”. Odpowiedź ta nie zawiera jednoznacznego stanowiska odnośnie prawidłowości opisanego w pytaniu postępowania.

W wielu odpowiedziach Ministerstwo Finansów wskazywało jednak na to, że dane zawarte w strukturze JPK Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT powinny być zbieżne z danymi zawartymi w ewidencjach prowadzonych dla podatku od towarów i usług (zgodnych z przepisami ustawy o VAT) oraz uzgadniać się do deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy. W związku z tym, zdaniem Redakcji, jeżeli w ewidencji sprzedaży w takim przypadku ujmujecie Państwo w takich sytuacjach zbiorczy dowód księgowy, w sposób zgodny z przepisami ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku od towarów i usług, możecie ująć go również w sposób analogiczny w pliku JPK_VAT.

Przypominamy jednak, że w nowej strukturze pliku JPK (która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 roku) pola „NazwaNabywcy” i „AdresNabywcy” staną się polami obowiązkowymi oraz dodane będzie obowiązkowe pole „NrKontrahenta”, oznaczające NIP nabywcy. Od 1 stycznia 2017 roku zmieni się również treść art.109 ustawy o podatku od towarów i usług i będzie brzmiała następująco: „Podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.”

W związku z tym, że dane dotyczące nazwy i adresu nabywcy nadal nie będą danymi obowiązkowymi w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług, zdaniem Redakcji w pliku JPK można je zastąpić tekstem domyślnym (np. „Brak”), jednakże nie jest jasne co z NIP nabywcy, który stanie się daną obowiązkową w JPK. Zdaniem Redakcji, skoro (zgodnie z obecną wiedzą) dana ta nie będzie nadal obowiązkowa na wystawianych fakturach, w przypadku sprzedaży paragonowej w pliku JPK również można zastąpić ją domyślnym ciągiem cyfr (np.9999999999), ale mamy nadzieję, że pojawią się oficjalne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tej kwestii. Stanowisko to potwierdza również fakt, że w strukturze pliku JPK dana ta opisana jest jako „Numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej”, a, jak wiadomo, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie posiadają rejestracji na potrzeby VAT.

Ewa Konarska