Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138) , KASY REJESTRUJĄCE

November 5, 2012

Ewidencja na kasie fiskalnej przedpłat przy sprzedaży na aukcjach internetowych

0 1201

Wnioskodawca, otrzymując przedpłaty z tytułu sprzedaży internetowej opodatkowanej na zasadach ogólnych ma obowiązek ewidencjonowania ich na kasie fiskalnej oraz musi na żądanie wystawić fakturę. Natomiast z tytułu sprzedaży w systemie VAT marża obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej nie wystąpi a w związku z tym, nie ma podstaw do wystawienia faktury VAT marża.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 sierpnia 2012 roku nr IPTPP2/443-511/12-6/KW.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży internetowej monet kolekcjonerskich, niebędących aktualnie środkami płatniczymi oraz takich, które w danym momencie są środkami płatniczymi (ale nie są zwykle używane w tym celu), w tym również monet z metali szlachetnych. Monety są kupowane od pośredników, którzy wystawiają faktury VAT ze stawką podatku 23% oraz faktury VAT marża, a także od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT w oparciu o umowę kupna – sprzedaży. Na portalach aukcyjnych Wnioskodawca wystawia propozycję sprzedaży konkretnej monety z opisem oferty, iż transakcja zostanie zrealizowana do 3 miesięcy od zakończenia licytacji, a sama aukcja jest traktowana jako zamówienie – przedsprzedaż, na poczet której przyjmuje zaliczkę w wysokości 100% wartości towaru. Przedpłaty - zaliczki otrzymane na rachunek bankowy Wnioskodawca ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej w dniu wpływu środków na konto. Dla sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży w kasie fiskalnej jest ewidencjonowana wartość sprzedaży brutto (łącznie z marżą) i nie jest wykazany należny podatek VAT. Na życzenie klienta jest wystawiana faktura VAT marża obejmująca całą przedpłatę - zaliczkę. Natomiast w przypadku monet pochodzących z rynku pierwotnego zakupionych od pośredników ze stawką VAT 23%, otrzymane zaliczki na poczet sprzedaży Wnioskodawca ewidencjonuje przy pomocy kasy fiskalnej w dniu wpływu środków na konto bankowe. Na życzenie klienta jest wystawiana faktura VAT, która obejmuje całą zaliczkę - przedpłatę. Sprzedaż opodatkowana stawką 23% jest ewidencjonowana w rejestrze dostaw VAT w dniu otrzymania zaliczki - przedpłaty. Sprzedaż monet - przedmiotów kolekcjonerskich w systemie faktury VAT marża spełnia definicję art.120 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wpływ przedpłat - zaliczek na 100% wartości towaru rodzi obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej z dniem wpływu środków na rachunek bankowy w przypadku sprzedaży opodatkowanej stawką VAT 23% jak i opodatkowanej w systemie VAT marża oraz czy w dniu wpływu środków pieniężnych na życzenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej należy wystawić dodatkowo fakturę VAT lub fakturę VAT marża.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast według §7 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, podatnicy, z zastrzeżeniem ust.2, są obowiązani dokonywać ewidencji na kasie każdej sprzedaży oraz dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Mając na uwadze powołane przepisy, ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej powinno się odbywać z chwilą dokonania sprzedaży, a w przypadku otrzymywanych przedpłat jako części należności przed dokonaniem dostawy – z chwilą jej otrzymania w tej części, nie później jednak niż w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie w odrębnej interpretacji (IPTPP2/443-511/12-5/KW) organ podatkowy uznał, iż obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych przedpłat na poczet sprzedaży internetowej monet kolekcjonerskich opodatkowanych na zasadach ogólnych stawką 23% powstaje z chwilą otrzymania tych przedpłat, tj. w dniu wpływu zaliczek na rachunek bankowy. A w związku z tym, obowiązek zaewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej z tytułu powyższych transakcji powstaje w momencie otrzymania przedpłat. Natomiast kwestia wystawienia dodatkowo faktury VAT, dokumentującej otrzymanie ww. przedpłat - zaliczek od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, została uregulowana w art.106 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym Wnioskodawca na żądanie tych osób jest obowiązany do wystawienia faktury.

Z kolei w przypadku opodatkowanej w „systemie VAT marża” sprzedaży internetowej monet kolekcjonerskich spełniających definicję art.120 ust.1 pkt 2 ww. ustawy, otrzymanie przedpłat - zaliczek tytułem ww. dostaw nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. W związku z tym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zaewidencjonowania ww. przedpłat - zaliczek przy zastosowaniu kasy rejestrującej, ani wystawienia na życzenie klientów - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, faktur VAT marża. Udokumentowanie przedpłat - zaliczek może nastąpić za pomocą innego dokumentu księgowego, w którym należy uwzględnić w kwocie brutto wartość otrzymanej zaliczki.

Podstawa prawna: art.111 ust.1, art. 120 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku o towarów i usług; §7 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.