Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

June 1, 2015

Ewidencja na kasie fiskalnej usług pielęgnacji i dostaw kosmetyków dla zwierząt w 2015 roku

0 857

Rozpoczynam od 1 lipca 2015 roku działalność polegającą na pielęgnacji, rozczesywaniu i przycinaniu sierści, paznokci trymowaniu, czyszczeniu oczu i uszu, usuwaniu insektów u zwierząt domowych. Ponieważ przy tych zabiegach stosuję ekskluzywne kosmetyki dla zwierząt, niedostępne w sklepach zoologicznych np. spraye i mgiełki zapachowe, perfumy, szampony, odżywki, lakiery do paznokci - klienci chętnie je kupują aby stosować te preparaty w codziennej pielęgnacji zwierząt. Od którego momentu muszę rozpocząć ewidencję za pomocą kasy fiskalnej.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Jednocześnie § 5 ust.2 rozporządzenia stanowi, iż w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Z kolei, zgodnie z § 4 rozporządzenia zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku:

  • pkt 1 lit. o – dostawy perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,

  • pkt 2 lit.j świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

W zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia w zakresie świadczonych przez Panią usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych dla psów i kotów wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP4/443-825/14-4/MK z dnia 11 lutego 2015 roku: „Należy jednak zwrócić uwagę, że w ww. rozporządzeniu przy identyfikowaniu usług, które nie są zwolnione z ewidencjonowania na kasie rejestrującej bez względu na osiągane obroty, ustawodawca nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. Decydująca zatem będzie tutaj wykładnia celowościowa. Oceniając kwestie wyłączenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych należy stwierdzić, że nie obejmują one strzyżenia psów bowiem systematyka tego przepisu wskazuje, że ww. przepis rozporządzenia obejmuje usługi świadczone osobom, a nie zwierzętom. W konsekwencji Wnioskodawczynię świadczącą usługę strzyżenia psów będą nadal obowiązywały zasady ogólne, tj. Wnioskodawczyni będzie mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej pod warunkiem, że nadal będzie spełniała warunki określone w rozporządzeniu dotyczące tego zwolnienia”.

Odmiennie natomiast, zdaniem Redakcji, będzie w przypadku sprzedaży perfum i wód toaletowych. W tym bowiem przypadku ustawodawca posłużył się numerem PKWiU 20.42.11.0. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług nie klasyfikuje odrębnie perfum i wód toaletowych dla ludzi i dla zwierząt (co zostało potwierdzone telefonicznie w Urzędzie Statystycznym). Zatem z uwagi na sprzedaż perfum będzie Pani zobowiązana do ewidencjonowania na kasie fiskalnej już pierwszej takiej sprzedaży. Z uwagi na to, że wyłączenia ze zwolnień są nadrzędne w stosunku do zwolnień to w związku z wprowadzeniem w swojej działalności kasy fiskalnej ze względu na wykonywanie czynności wyłączonej ze zwolnień, będzie miała Pani obowiązek ewidencjonować za jej pomocą wszystkie czynności - w tym także te, które nie podlegają takiemu wyłączeniu dokonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Anna Kassian