Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

April 1, 2015

Ewidencja na kasie rejestrującej usług wysyłania przez biuro rachunkowe zeznań podatkowych w formie elektronicznej

0 886

Prowadzimy od dawna biuro rachunkowe. Wykonując tą działalność osiągaliśmy obroty dla osób fizycznych, które nie powodowały obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Usługi dla tych osób są sporadyczne i polegają wyłącznie na pomocy w wysyłaniu zeznań w formie elektronicznej. Ostatnią taką usługę wykonaliśmy w kwietniu 2014 roku. Czy te usługi trzeba zaliczyć do doradztwa podatkowego i czy w 2015 roku możemy dalej pomagać w wysyłaniu elektronicznych deklaracji nie instalując kasy fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Nie, obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej powstanie w dwa miesiące następujące po miesiącu, w którym w 2015 roku zostanie wykonana taka usługa.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów

i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przepis § 3 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Z kolei, zgodnie z § 4 pkt 2 lit.h zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku:

  • świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Na mocy § 9 ust. 3 w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, którzy przed dniem 1 stycznia 2015 roku zaprzestali świadczenia usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c–j, a następnie, po wejściu w życie rozporządzenia, świadczą te usługi, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę, nie dłużej jednak niż do dnia utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1.

Świadczone przez Państwa usługi są sklasyfikowane w PKWiU w sposób następujący: Sekcja M, Dział 69 - Usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego:

  • 69.20.32.0 - usługi doradztwa podatkowego i przygotowywania deklaracji podatkowych, dla osób indywidualnych.

Na mocy art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996r. o doradztwie podatkowym czynności doradztwa podatkowego obejmują:

  • udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,

  • prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

  • sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,

  • reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

Oznacza to między innymi, iż każde sporządzenie zeznania rocznego dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego stanowi świadczenie usług określonych w § 4 pkt 2 lit.h rozporządzenia i nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w § 3 ust.1 pkt 1. Wysłanie zeznania w formie elektronicznej musi być poprzedzone wypełnieniem odpowiedniego formularza z uwzględnieniem przysługujących podatnikowi odliczeń, sprawdzeniem poprawności, wysłaniem, wydrukowaniem wypełnionego zeznania. Aby wysłać prawidłowo wypełniony formularz, system musi zweryfikować podatnika, elementem pozwalającym na weryfikację jest kwota przychodu jaki uzyskał on w poprzednim roku podatkowym, która została przez niego wykazana na ostatniej składanej deklaracji podatkowej. Zgodność danych autoryzacyjnych jest równorzędna z własnoręcznym podpisem.

Po wysłaniu e-deklaracji zostaje wygenerowany numer referencyjny, który jest niezbędny do pobrania tzw. Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), będącego dokumentem potwierdzającym terminowe złożenie poprawnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Wykonanie ww. czynności nie jest tylko pomocą w wysłaniu elektronicznego zeznania lecz stanowi kompleksową usługę prawidłowego sporządzenia i złożenia w imieniu podatnika deklaracji podatkowej, co jest równoznaczne z doradztwem podatkowym i będzie podlegało ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. 

Podsumowując, ponieważ zaprzestano świadczenia usług sporządzania i wysyłania e-deklaracji dla osób indywidualnych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia to w opisanej sytuacji, gdy w 2015 roku ponownie będą Państwo świadczyli te usługi - obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej powstanie w dwa miesiące następujące po miesiącu, w którym wykonacie Państwo taką usługę.

Anna Kassian