Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

January 1, 2014

Ewidencja sprzedaży w przypadku kradzieży kasy rejestrującej

0 813

Skradziono mi kasę. Jakich formalności muszę dopełnić w urzędzie skarbowym? Co się stanie gdy kasa się odnajdzie? Nie wiem czy na jej odnalezienie mogę liczyć a zatem przez jaki okres mogę czekać aby nie kupować nowej kasy, bo niestety w chwili obecnej nie mam środków na jej zakup?

ODPOWIEDŹ

Bezwarunkowo musi Pan natychmiast zakupić nową kasę lub zaprzestać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

UZASADNIENIE

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast na podstawie §17 ust.1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, w przypadku utraty kasy w wyniku kradzieży podatnik niezwłocznie powiadamia o tym naczelnika urzędu skarbowego oraz dołącza potwierdzenie zgłoszenia kradzieży wydane przez organy ścigania. W przypadku odzyskania kasy utraconej w wyniku kradzieży podatnik:

1) niezwłocznie powiadamia o tym naczelnika urzędu skarbowego oraz

2) poddaje, przed jej ponownym zastosowaniem do prowadzenia ewidencji, obowiązkowemu przeglądowi technicznemu, przy czym jej ponowne zastosowanie może nastąpić nie wcześniej niż dnia następnego po dokonaniu tego przeglądu.

W przypadku rezygnacji z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu odzyskanej kasy, utraconej w wyniku kradzieży, podatnik dokonuje czynności określonych w §15.

Niestety w przypadku utraty kasy, nawet gdy tego powodem jest jej kradzież, nie ma innej możliwości jak zakup nowej kasy, chyba że podatnik czekając na jej odzyskanie całkowicie zaprzestanie prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Powyższy obowiązek wynika z zapisu art. 111 ust. 3 ustawy o VAT. Prawodawca określił jednoznacznie, iż w przypadku gdy z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, jest on obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku, gdy podatnik nie posiada takiej kasy, nie może prowadzić sprzedaży która podlega obowiązkowi ewidencji przy użyciu kas (tj. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). W dalszym ciągu może jednak prowadzić sprzedaż na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dokumentując powyższą sprzedaż fakturami.

Regulacje dotyczące rezerwowej kasy rejestrującej nie określają wprost, czy podatnik ma obowiązek nabycia takiej kasy, nie musi zatem jej posiadać ale dysponując kasą rezerwową nie będzie musiał zaprzestać sprzedaży i nie narazi się tym samym na zmniejszenie obrotów oraz utratę klientów.

Aby uchronić Pana od dodatkowych nieprzyjemności przypominamy, iż w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek ewidencji za pomocą kasy, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 procent kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się. Osobom fizycznym grozi zatem w takim przypadku mandat karny do 3.200 zł lub nieporównywalnie wyższa grzywna sądowa, odpowiednia do wielkości uszczuplenia podatkowego.

Reasumując, w opisywanej sytuacji absolutnie nie może Pan dalej prowadzić sprzedaży, jeżeli nie posiada Pan kasy rezerwowej. Należy jak najszybciej zakupić nową kasę, przy czym, niestety nie będzie w tej sytuacji przysługiwało już odliczenie ulgi na jej zakup. Jeśli stara kasa zostanie odnaleziona, należy zastosować się do zapisów §17 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, co umożliwi dalsze stosowanie kasy do prowadzenia ewidencji lub przeznaczenie jej na kasę rezerwową. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż w sytuacji, gdy kasa nie zostanie odnaleziona, naczelnik urzędu skarbowego może, celem ustalenia stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z wcześniej przedstawianymi przez podatnika dokumentami np. deklaracjami, w ramach czynności sprawdzających, zażądać przedłożenia wykonanych raportów dobowych i miesięcznych i sporządzenia na ich podstawie „ręcznego” zestawienia obrotów. Powyższe żądanie może być zgłoszone do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (aktualnie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Wioletta Gramis