Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

June 27, 2017

Ewidencja sprzedaży wysyłkowej za pomocą kasy fiskalnej

0 1018

W sytuacji, gdy zapłata za dostarczony towar w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana wówczas nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2017 roku nr 1061-IPTPP3.4512.70.2017.2.IŻ.

Sytuacja Podatnika

Działalność Wnioskodawcy ogranicza się obecnie do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i polega na sprzedaży przez Internet wyrobów z bursztynu na rzecz osób fizycznych z innych państw członkowskich unii europejskiej nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju będzie uznawana za dostawę towarów na terytorium kraju i opodatkowana stawką 23% do wysokości limitów ustalonych przez państwa członkowskie (art. 23 ustawy o VAT). Dokonane transakcje sprzedaży wysyłkowej dokumentowane są poprzez wystawienie faktury VAT. Należności za sprzedane wyroby wpływają włącznie na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Przedmiotem sprzedaży wysyłkowej są wyroby wymienione w § 4 ust. l pkt. l lit. k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (biżuteria z bursztynu).

Płatność za sprzedawane towary wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy za pośrednictwem portalu aukcyjnego, przez który dokonywana jest sprzedaż. Zapłata którą otrzymują pomniejszana jest o prowizją aukcjonera. Potwierdzenie przelewu otrzymanego od aukcjonera nie zawiera określenia nabywcy, zawiera natomiast dane aukcji na podstawie, których - logując się na portalu aukcyjnym - można określić nabywcę (w tym adres).

Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do dodatkowego ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie rejestrującej?

Stanowisko Dyrektora

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w obowiązującym stanie prawnym, tj.: od dnia 1 stycznia 2017 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwane dalej rozporządzeniem.

Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu - do określonej tym przepisem wysokości obrotów (zwolnienie podmiotowe) oraz rodzaj prowadzonej działalności – zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia (zwolnienie przedmiotowe).

W pozycji 38 załącznika w części II – Sprzedaż dotycząca szczególnych czynności - wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

A zatem, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy dostawy towarów w systemie wysyłkowym dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych można stosować jeżeli:

  • zapłata za dostarczony towar w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

  • z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana.

Mając na względzie przywołane regulacje oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, sprzedaż ta w każdym przypadku musi być potwierdzona fakturą, zatem obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wynikający z § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w tym szczególnym przypadku nie ma zastosowania. Zauważyć należy, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, skoro ustawodawca zobowiązał sprzedawców do wystawienia faktur do każdej sprzedaży bez względu na to, kto jest nabywcą (tj. podatnik podatku od wartości dodanej niemający obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też inny podmiot niebędący tym podatnikiem) ewidencja sprzedaży jest prowadzona. Zatem sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez Wnioskodawcę z terytorium kraju na rzecz nabywców z innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Podstawa prawna:§ 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.