Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

February 1, 2013

Ewidencja świadczonych usług za pomocą faktur a prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej

0 934

Podatnik, który każde świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dokumentuje fakturą, może korzystać ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej do dnia przekroczenia limitu 50 operacji świadczenia usług i liczby 19 odbiorców tych usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2012 roku nr IPTPP4/443-535/12-4/UNR.

Sytuacja podatnika

Podatnik w latach 2002 – 2011 prowadził samodzielnie działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej wystąpił 8 maja 2002 r., gdyż łączna kwota z działalności została przekroczona w kwocie 20 000 zł. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W dniu 16 stycznia 2012 r. Podatnik wznowił prowadzenie działalności gospodarczej, ale już na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, w której świadczy tylko usługi remontowo – budowlane. W roku podatkowym 2012 jeszcze nie została przekroczona kwota 20 000 zł. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Każde świadczenie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych świadczonych przez Podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę.

Przed dniem 1 stycznia 2011 r. Podatnik nie ewidencjonował za pomocą kasy rejestrującej świadczonych usług remontowo- budowlanych. Liczba wszystkich transakcji w zakresie świadczonych usług dokonanych do końca 2012 r. nie przekroczy 25, a liczba odbiorów tych usług 10. Za świadczone usługi zapłata w całości następuje w formie gotówkowej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w kontynuowanej działalności gospodarczej może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, i pozostać przy ewidencji świadczonych usług za pomocą wystawianych faktur.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Natomiast kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników w obecnym stanie prawnym reguluje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu wysokość obrotu - do określonej wysokości obrotów oraz na rodzaj prowadzonej działalności - zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.

Bowiem w poz. 34 ww. załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

• każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę;

• liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 203).

Z objaśnień zawartych do rozporządzenia, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2012 roku wynika, iż zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011 roku. Jednocześnie zwolnienie to dotyczy podatników, którzy rozpoczęli w 2011 roku lub 2012 roku wykonywanie sprzedaży, pod warunkiem, iż w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności w drugiej połowie 2011 roku lub 2012 roku, liczba operacji świadczenia tych usług do końca roku nie przekroczy odpowiednio 25, a liczba odbiorców tych usług – 10.

Niespełnienie któregokolwiek z wymaganych warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż sprzedaż towarów świadczona przez Podatnika nie stanowi czynności wymienionych w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, względem których nie stosuje się, bez względu na wysokość osiągniętych obrotów, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy organ podatkowy stwierdził, iż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, podejmując ponownie działalność gospodarczą w niezmienionej formie prawnej (jako osoba fizyczna), Podatnik uczynił to jako podmiot kontynuujący działalność gospodarczą, a nie jako podmiot rozpoczynający wykonywanie działalności gospodarczej.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż jeśli wobec Podatnika wystąpił wcześniej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, to tym samym w przypadku wznowienia działalności gospodarczej Zainteresowany nie ma prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w § 3 ww. rozporządzenia.

Jednakże, biorąc pod uwagę, iż każde świadczenie usług przez Podatnika na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dokumentowane jest fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę, a ponadto Podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania tych usług przed dniem 1 stycznia 2011 roku, może korzystać do dnia 31 grudnia 2012 roku (z dniem 1 stycznia 2013 roku termin zwolnienia przedłużono do dnia 31 grudnia 2014 roku) ze zwolnienia przedmiotowego od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 34 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jednakże z zastrzeżeniem, iż w przypadku gdy liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług przekroczy 50, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie będzie równa bądź wyższa niż 20, zwolnienie to traci moc od dnia przekroczenia tych limitów.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z poz. 34 załącznika Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – obowiązuje od dnia 1 stycznia 2013 roku.