Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

June 2, 2013

Ewidencja zakupów zwolnionych z opodatkowania

0 1047

Nie ma obowiązku ujmowania w ewidencji VAT-owskiej faktur zakupu dotyczących wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania.

Takie stanowisko w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2013 roku nr IBPP2/443-1195/12/RSz zajął Dyrektor Izby Skarbowej w w Katowicach.

Sytuacja Wnioskodawcy

Uczelnia (czynny podatnik VAT) wykonuje zarówno czynności zwolnione z podatku jak i opodatkowane. W ślad za tym rozlicza zarówno VAT należny jak i naliczony. Wszystkie faktury sprzedaży oraz faktury zakupu wprowadza do ewidencji VAT-owskiej.

W związku z powyższym zadała pytanie czy może nie ujmować w ewidencji VAT-owskiej faktur zakupu dotyczących wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania, jako że faktury te nie mają wpływu na rozliczenia podatku VAT...

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W sytuacji, gdy faktury zakupu dotyczą wyłącznie czynności zwolnionych od podatku VAT, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, bowiem nie została spełniona przesłanka wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy.

W świetle powołanego art. 109 ust. 3 ustawy o podatku VAT, należy stwierdzić, iż przepisy ustawy o VAT nie narzucają określonej formy prowadzenia ewidencji. Istotne jest wyłącznie to, aby zawierała ona wszystkie elementy, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT. Elementami wymaganymi w zakresie danych dotyczących zakupów które winny znaleźć się w ewidencji są niewątpliwie kwoty określone w art. 90 oraz kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego. Ostatnim rodzajem informacji, które podlegają ujawnieniu w ewidencji VAT, związanym z zakupami są "inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej".

Należy jednakże wskazać że pomimo, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie nakłada na podatników obowiązku ewidencjonowania danych niemających wpływu na rozliczenia w podatku VAT, to jednak w praktyce ewidencje te mogą być przydatne, w szczególności w sytuacji, gdy zakupione towary zmienią swe przeznaczenie. Ustawodawca określając taką właśnie zasadę obliguje podatnika do prowadzenia zarówno stosownych ewidencji zakupu, jak i sprzedaży, po to aby wyodrębnić zakupy, które muszą być rozliczane etapami i aby móc ustalić strukturę sprzedaży za poszczególne lata podatkowe.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, w oparciu o treść przepisu art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, iż Wnioskodawca w zaistniałej sytuacji nie ma obowiązku ujmowania w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług zakupów związanych wyłącznie z czynnościami zwolnionymi, nieopodatkowanymi oraz od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto, z powołanych powyżej „Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług”, stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku nie wynika również, iż Wnioskodawca ma obowiązek wykazania w deklaracji VAT-7 w części D – „Rozliczenie podatku naliczanego” wartości nabycia towarów i usług wynikającej z faktur zakupu związanych z działalnością zwolnioną.

Podstawa prawna: art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.