Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzimy sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i jesteśmy obowiązani do ewidencjonowania tej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Kiedy należy zaewidencjonować wpłatę zaliczki od osoby fizycznej w naszej firmie w sytuacji, gdy zaliczkę wpłacono przelewem na konto w kwietniu 2012 roku, a usługa zostanie wykonana w maju 2012 roku?

 

ODPOWIEDŹ

Obowiązek zaewidencjonowania zaliczki na kasie rejestrującej i tym samym naliczenia od niej i rozliczenia w deklaracji VAT-7 podatku należnego po wstał z chwilą otrzymania zaliczki (w Państwa przypadku w kwietniu 2012 roku), niezależnie od tego, kiedy faktycznie usługa zostanie wykonana.

UZASADNIENIE

W obec nym stanie prawnym otrzymanie każdej kwoty zaliczki w obrocie krajowym powoduje powstanie obo wiązku podatkowego. Reguluje to art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy w VAT powstanie z chwilą otrzymania zaliczki, w tej części. Oznacza to, że każda częściowa należność otrzymana przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powiększa obrót do rozliczenia podatku od towarów i usług za dany miesiąc, ewentualnie kwartał (przy rozliczeniu kwartalnym). Obrotem jest m.in. kwota otrzymanych zaliczek (zadatków, przedpłat lub rat) lub subwencji, dotacji i innych dopłat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku (art. 29 ust. 2 ustawy o VAT).

Obowiązek zaewidencjonowania sprze daży powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis art. 19 określa również inne (szczególne) mo menty powstania tego obowiązku, w którym mieści się również moment otrzy mania zaliczki. W tym przypadku obowiązek podatkowy w odniesieniu do danego świadczenia może powstać dwa razy: raz w chwili otrzymania częściowej za liczki i drugi raz (w pozostałej części) po wykonaniu usługi. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie przewiduje innego niż określony w ustawie momentu ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego jeżeli jest on dokonywany przy zastoso waniu kas rejestrujących. Wobec powyższego będą tu miały zastosowanie przepisy ogólne dotyczące zasad ewidencjonowania.

Przepisy dotyczące kas rejestrujących nie wyłączają również z zakresu obowiązków ewidencjonowania w kasie fiskalnej zaliczek i przedpłat. Nie można więc traktować zaliczki jako odrębnej czynności. Nie jest ona również dodatko wym (niezależnym) zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowe go w VAT, tylko jest związana ze sprzedażą, czyli dostawą towarów lub świadcze niem usługi, na poczet których została uiszczona. Ustawodawca określa moment powstania obowiązku po datkowego od otrzymanej kwoty zaliczki, co jednocześnie powoduje obowią zek jej zaewidencjonowania niezależnie od rodzaju prowadzonej przez podatnika ewidencji. Jeżeli firma dokonuje ewi dencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej, powinna fakt otrzymania zaliczki zaewi dencjonować w kasie z chwilą jej otrzy mania, zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego.

Kwota otrzymanej zaliczki stanowi wartość brutto, tj. wartość netto wraz z kwotą podatku, a nie wartość netto do opodatkowania. Oznacza to inny spo sób obliczenia podatku należnego niż w przypadku sprzedaży usługi lub to waru, gdzie znana jest wartość netto. Wskazuje na to przepis art. 29 ust. 2 ustawy o VAT, który za podstawę opodatko wania (obrót) uznaje kwotę zaliczki po mniejszoną o przypadającą od niej kwotę podatku należnego.

Zasadę tę potwierdza również przepis § 10 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, dotyczący zasad wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zaliczki. Kwotę podatku należnego należy wyli czyć od kwoty otrzymanej zaliczki we dług wskazanego przepisem wzoru, przyjmując kwotę otrzymanej należno ści jako wartość brutto zapłaty.

Wzór na wyliczenie kwoty podatku należnego:

KP = ZB x SP / 100 - SP

Gdzie:

KP - oznacza kwotę podatku,

ZB - oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto,

SP - oznacza stawkę podatku.

Skoro zaliczkę firma otrzymała w kwietniu, to również w kwietniu, czyli w dniu jej otrzymania (z chwilą powsta nia obowiązku podatkowego), powinna ją zarejestrować w kasie fiskalnej zgodnie z dokonanym wyliczeniem obrotu i kwoty podatku należnego na podstawie podanego wzoru.

Wioletta Gramis