Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży i jednocześnie ewidencjonuję obroty za pomocą kasy rejestrującej. Coraz częściej pojawiają się klienci, którzy chcą zapłacić za zakupiony towar w walucie obcej. Jak mam zaewidencjonować na kasie taką sprzedaż i czy mogę używać do prowadzenia ewidencji dotychczas stosowaną kasę?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pani stosować do ewidencjonowania użytkowaną do chwili obecnej kasę fiskalną. Jeśli Pani kasa nie ma funkcji, które umożliwiają prawidłowe ewidencjonowanie operacji w walucie to należy przeliczyć otrzymaną należność na złote i dopiero wtedy zaewidencjonować na kasie.

UZASADNIENIE

Na podstawie zapisu § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

• imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,

• numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),

• numer kolejny wydruku,

• datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,

• nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy,

• cenę jednostkową towaru lub usługi,

• ilość i wartość sprzedaży, wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku,

• wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,

• łączną kwotę podatku,

• łączną kwotę należności,

• kolejny numer paragonu fiskalnego,

• kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,

• logo fiskalne oraz numer unikatowy kasy,

• oznaczenie waluty, przynajmniej przy łącznej kwocie nalżności, w której dokonywana jest rejestracja sprzedży.

W cytowanym rozporządzeniu wprowadzone zostały regulacje dotyczące wymogów, jakie powinny spełniać kasy rejestrujące służące do ewidencji obrotów po przystąpieniu Polski do strefy euro. Podatnicy, którzy będą zamierzali przyjmować zapłatę w walucie obcej, będą musieli posiadać kasę spełniającą następujące wymogi:

1. w paragonie powinno być zastosowane oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży,

2. program pracy kasy powinien posiadać funkcję dającą następujące możliwości:

• zmiany nazwy waluty lub jej skrótu z możliwością jej zaprogramowania z wyprzedzeniem (data, godzina i minuta),

• zapisania faktu rozpoczęcia prowadzenia rejestracji sprzedaży w zmienionej walucie (data, godzina i minuta) w pamięci fiskalnej kasy,

• przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności na inne waluty, tak aby wynik tego przeliczenia wraz z podaniem kursu i rozliczeniem należności został przedstawiony na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym, każdorazowo z oznaczeniem zastosowanych walut,

• przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności, w relacji złoty/waluta lub waluta/złoty, zamieszczonej na paragonie fiskalnym, z opisem zastosowanej waluty - na potrzeby informacyjne klienta.

Fakt przejścia na inną walutę ewidencyjną w kasie będzie rejestrowany w jej pamięci fiskalnej.

Wprowadzone regulacje są spowodowane planowanym dopiero wejściem Polski do strefy euro. Stosownie do zapisu § 17 ust. 3 ww. rozporządzenia, kasy wyposażone w funkcję stałą wydruku na paragonie fiskalnym przy danych dotyczących wartości, oznaczenia waluty w złotych, w tym przy stosowaniu skrótów „zł” lub „PLN”, mogą bowiem być stosowane nie dłużej niż do momentu, do którego zgodnie z odrębnymi przepisami złoty będzie uznawany jako prawny środek płatniczy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, przy którego zastosowaniu jest prowadzona ewidencja. Do momentu wejścia Polski do strefy euro za prawny środek płatniczy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, za pomocą którego prowadzona jest ewidencja, uznawany jest złoty polski (PLN). Dlatego, jeśli Pani kasa nie ma funkcji, które umożliwiają prawidłowe ewidencjonowanie operacji w walucie, należy przeliczyć otrzymaną należność na złote i dopiero wtedy zaewidencjonować na kasie.

Zgodnie art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów im usług w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Wioletta Gramis