Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , DOKUMENTACJA (art. 106-112) , KASY REJESTRUJĄCE

August 7, 2014

Ewidencjonowanie i dokumentowanie usług świadczonych dla klientów towarzystwa ubezpieczeniowego

0 1105

Usługa świadczona przez Spółkę na rzecz klienta towarzystwa ubezpieczeniowego jest usługą wykonaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 maja 2014 roku nr ILPP2/443-146/14-5/JK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, działający w formie Spółki, który planuje rozpocząć współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym w zakresie obsługi prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Spółka w ramach współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie świadczyła usługi medyczne w oparciu o zakres usług wykupionych przez Ubezpieczonego. W przypadku zgłoszenia się Ubezpieczonego, Spółka musi sprawdzić prawo do uzyskania świadczenia zdrowotnego w ramach posiadanego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli usługa znajduje się w zakresie oferty, to odpowiednia pozycja w systemie informatycznym zostanie odpowiednio oznaczona. Po upewnieniu się, czy Ubezpieczony jest w bazie danych towarzystwa, Spółka sprawdza z jakich świadczeń może skorzystać Ubezpieczony i rejestruje go na umówiony termin do właściwego lekarza bądź na badanie diagnostyczne wskazane w skierowaniu posiadanym przez Ubezpieczonego. Po wykonaniu świadczenia, Ubezpieczony podpisuje druk otrzymania świadczenia wraz z cesją lub potwierdza sms-em za pomocą odpowiedniego kodu przekazanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli Ubezpieczony wymaga dalszego diagnozowania, wówczas po uprzednim poinformowaniu pacjenta o ewentualnych dodatkowych kosztach w przypadku przekroczenia limitu objętego polisą, lekarz może wystawić odpowiednie skierowanie na dalszą konsultację bądź badania diagnostyczne.

Opłatę za wykonane świadczenia, Spółce przekazuje towarzystwo ubezpieczeniowe po uprzedniej weryfikacji wszystkich operacji w systemie elektronicznym. W przypadku skorzystania przez Ubezpieczonego ze świadczeń nieobjętych ubezpieczeniem, może on skorzystać z dodatkowych usług dokonując opłaty bezpośrednio Spółce.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługa, którą wyświadcza na rzecz Ubezpieczonego jest usługą wykonaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i musi być zarejestrowana na kasie fiskalnej, czy będzie to sprzedaż dla towarzystwa ubezpieczeniowego, ale na rzecz ubezpieczonego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy wskazał, iż Spółka świadczy usługi opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy sami w ramach swoich potrzeb zdrowotnych zgłaszają się do Spółki. Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe tylko płaci w imieniu pacjenta za wykonane usługi. Potwierdza to również fakt, że Ubezpieczony ceduje na rzecz Spółki należne mu „odszkodowanie” z tytułu skorzystania z porady medycznej lub innego świadczenia. Wskazuje to jednoznacznie, że usługobiorcą świadczonych usług są pacjenci, a nie samo Towarzystwo Ubezpieczone.

Tym samym, usługa świadczona przez Spółkę na rzecz Ubezpieczonego jest usługą wykonaną na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.