Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , KASY REJESTRUJĄCE

January 2, 2017

Ewidencjonowanie zaliczek na kasie fiskalnej

0 956

Prowadzę ewidencję przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Czasami otrzymuję zaliczki na poczet dostarczanych towarów np. płytek artykułów dekoracyjnych dostarczanych indywidualnie na zamówienie klienta. Czy muszę je ewidencjonować na kasie w szczególności, gdy zaliczka wpływa na konto bankowe?

ODPOWIEDŹ

Tak, otrzymaną zaliczkę należy zaewidencjonować na kasie rejestrującej z chwilą jej otrzymania

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących podatnicy, prowadząc ewidencję wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny (), sporządzają raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym jak również sporządzają raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

Zgodnie z artykułem 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy w myśl art. 19a ust. 8 ustawy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Na podstawie zapisu § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania. Otrzymanie zaliczki jest związane z koniecznością odpowiedniego udokumentowania tego zdarzenia, zatem zaliczka ta powinna natychmiast zostać zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej, ponieważ z chwilą jej otrzymania powstaje obowiązek podatkowy. Taki sam tryb postępowania należy przyjąć w przypadku wpływu zaliczki na konto bankowe podatnika. W sytuacji, gdy zaliczka nie zostanie zauważona i nie zostanie ujęta w odpowiednim okresie np. na przełomie miesięcy należy ją ująć w rejestrze sprzedaży VAT w miesiącu, którego rzeczywiście dotyczyła nie sugerując się datą ujęcia zaliczki w łącznym raporcie okresowym. Działanie takie jest związane z faktem, iż na kasie rejestrującej nie można dokonywać korekt i księgować transakcji z datą wsteczną.

Podsumowując powyższe, w opisanej sytuacji otrzymaną lub wpłaconą na konto zaliczkę należy zaewidencjonować za pomocą kas rejestrującej, wydrukować z zaewidencjonowanej transakcji paragon spełniając jednocześnie wymóg dotyczący stosowania nazw na paragonach fiskalnych konstruując nazwy na paragonie tak, aby jednoznacznie wskazywały one na towar, którego dotyczy zaliczka.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, § 3 ust. 2, § 6 ust. 1 pkt 1,3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013r. poz. 363).