Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

May 16, 2018

Faktura dla podmiotu gospodarczego do paragonu wystawionego na rzecz osoby fizycznej

0 1241

Podmiot, który wyświadczył oraz wystawił paragon dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, nie może do tej transakcji wystawić faktury dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2018 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.71.2018.2.AP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca wykonuje na zlecenie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą usługi polegające m.in. na wykonywaniu badań laboratoryjnych na nosicielstwo. W zaistniałej sytuacji podmiot gospodarczy zażądał wystawienia faktury do paragonu wystawionego na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Paragon został wystawiony zgodnie ze zleceniem wykonania usługi. Wnioskodawca poinformował, że niniejsza usługa została wykonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna jest faktycznym usługobiorcą. Wnioskodawca nie posiada natomiast informacji o związku, jaki mógłby istnieć między osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (faktyczny usługobiorca) a podmiotem gospodarczym, który zażądał wystawienia faktury do paragonu wystawionego na tę osobę fizyczną.

Czy podmiot gospodarczy nie widniejący na zleceniu osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej może żądać wystawienia faktury na siebie na podstawie paragonu osoby fizycznej zlecającej wykonanie usługi?

Stanowisko Dyrektora

Zasady wystawiania faktur regulują przepisy art. 106a – 106q ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Stosownie do art. 106b ust. 3 ustawy na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,

  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Wskazany wyżej przepis art. 106b ustawy zawiera zamknięty katalog transakcji, które winny być dokumentowane fakturą VAT, wśród nich wymienione są dostawa towarów i świadczenie usług. Na podstawie art. 106i ust. 6 w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 3, fakturę wystawia się:

  1. zgodnie z ust. 1 i 2 – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

  2. nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.

Odnosząc powołane przepisy do opisanego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że podatnik będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Natomiast w przypadku dostawy towarów lub usług na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie miał zastosowanie przepis art. 106b ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy, który nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia faktury potwierdzającej dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi na żądanie kupującego.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w zaistniałej sytuacji jedynie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, będąca faktycznym usługobiorcą usługi wykonanej przez Wnioskodawcę, może żądać (w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży usługi) wystawienia faktury do wcześniej wystawionego na jej rzecz paragonu fiskalnego.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma możliwości wystawienia faktury na rzecz podmiotu gospodarczego, nie widniejącego na zleceniu wykonania usługi oraz niebędącego faktycznym nabywcą usługi.

Podstawa prawna: art. 106a – 106q ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.