Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

February 4, 2015

Faktura na rzecz kontrahenta unijnego

0 1049

Spółka, świadcząc usługę dla kontrahenta unijnego, winna udokumentować ją poprzez wystawienie faktury VAT ze stawką np. (nie podlega).

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2015 roku nr IBPP4/443-570/14/LG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która ma zamiar podpisać umowę na wykonanie usługi z kontrahentem unijnym zarejestrowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej innym niż Polska. Usługa będzie polegała na wykonaniu na terytorium Polski, przez Spółkę i jej podwykonawcę krajowego, wyrobu gotowego z komponentów dostarczonych przez kontrahenta unijnego.

Kontrahent unijny będzie dostarczał Spółce wszystkie komponenty i odbierał produkt gotowy. Zarówno wszystkie dostarczone od kontrahenta unijnego komponenty, jak również uzyskany wyrób gotowy, na żadnym etapie nie stanowią własności Spółki. Właścicielem jest kontrahent unijny. Komponenty będą przywożone z Niemiec, a wyrób gotowy będzie wywożony do Niemiec transportem zorganizowanym przez kontrahenta unijnego.

Kontrahent unijny nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona byłaby usługa. Zarówno Spółka jak i kontrahent unijny są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy powinien wystawić kontrahentowi unijnemu fakturę za usługę na kwotę netto, bez wykazywania stawki i kwoty podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie”, zaś w miejscu stawki VAT wpisać „np.”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż w przedmiotowej sprawie miejsce świadczenia usługi wykonywanej przez Spółkę powinno zostać ustalone na zasadach ogólnych wyrażonych w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika niemieckiego będzie miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji, gdy z tytułu świadczenia usługi obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej będzie kontrahent niemiecki, Spółka winna dokumentować wykonaną usługę fakturą wystawioną zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy, wpisując na niej adnotację „odwrotne obciążenie”. Jednocześnie na wystawionych fakturach nie należy wykazywać stawki i kwoty podatku.

Podstawa prawna: art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.