Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy firmą spedycyjną, zatrudniającą do wykonywania transportów podwykonawców. Bardzo często zdarza się, że z powodu niedbalstwa klient wpisuje błędną datę sprzedaży. Zamiast wziąć ją z dokumentu CMR, jako datę rozładunku wpisywana jest data planowanego rozładunku-czyli pierwotnie ustalona ze spedytorem. Czy na podstawie faktur zakupu z błędnie wpisaną datą sprzedaży mogę odliczyć podatek VAT i czy konieczne jest wystawianie za każdym razem noty korygującej. Nie ukrywam, że liczba błędów jest spora i nie zawsze otrzymujemy potwierdzoną notę korygującą.

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy wystawienie noty korygującej nie wpłynie na zmianę podstawy opodatkowania to podatnik powinien wystawić i zadbać o otrzymanie noty korygującej. Jednocześnie brak potwierdzonego dokumentu nie ogranicza prawa do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Zdarza się, że po otrzymaniu faktury od kontrahenta przedsiębiorca stwierdza na niej wady formalne, drobne błędy nie mające wpływu na wysokość podstawy opodatkowania, stawkę podatku czy jego wysokość. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania: sprzedawca wystawi fakturę korygującą dla kupującego albo kupujący wystawi notę korygującą dla sprzedawcy.

W przedmiotowej sytuacji zajmiemy się analizą kiedy to kupujący stwierdza wadę formalną i postanawia ją poprawić fakturą nazywaną notą korygującą. Zgodnie z art. 106k ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) nota korygująca powinna zawierać: wyraz „nota korygująca”, numer kolejny i datę jej wystawienia, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1 określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 oraz wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej. Pamiętać również należy, że wystawiona nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Sprawa wydaje się dość prosta w sytuacji, gdy data sprzedaży nie wpływa na zmianę wysokości podstawy opodatkowania i podatku. Jak natomiast postąpić powinien podatnik w sytuacji gdy zmiana daty sprzedaży powoduje zmianę podstawy opodatkowania, a tym samym podatku. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy kwoty wykazane na fakturze wyrażone są w walutach obcych.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a kwoty wykazane na fakturze przeliczane są, zgodnie z art. 31a ustawy o VAT, według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP lub EBC na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takiej sytuacji wystawienie dla kontrahenta noty korygującej datę sprzedaży wpłynie na wysokość podstawy opodatkowania i podatku. Sama zmiana daty sprzedaży nie rozwiąże naszego problemu tylko go pogłębi. W takiej sytuacji bezwzględnym sposobem poprawienia błędów, mimo iż formalnych, jest poproszenie kontrahenta o wystawienie faktury korygującej.

Zatem w sytuacji, gdy zmiana spowodowana wystawieniem noty korygującej nie wpłynie na zmianę podstawy opodatkowania podatnik powinien wystawić notę korygującą i jednocześnie zadbać o otrzymanie jej potwierdzenia.

Odnosząc się do prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z otrzymaniem faktury wadliwej, to co do zasady podatnik ma prawo do odliczenia podatku z takiego dokumentu. W art. 88 oraz 88a ustawy o VAT ustawodawca wymienił przedmiot i podmiot co do którego nie stosuje się prawa do odliczenia podatku naliczonego lub prawo to jest ograniczone. Mimo, iż podatnik powinien zadbać o poprawienie błędów formalnych, to sama wadliwość faktury, nie ogranicza mu prawa do dokonania odliczenia podatku wynikającego z takiej faktury. Podobne stanowisko zawarte zostało w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 października 2015 roku, sygn. akt I FSK 1131/14:Faktura dotknięta wadą formalną, która z uwagi na wagę uchybienia, może zostać skorygowana notą korygującą (np. dane nabywcy), umożliwia podatnikowi na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1065 ze zm.) realizację prawa do odliczenia z niej podatku naliczonego w terminach przewidzianych w ustawie (art. 86 ust.10 pkt 1 u.p.t.u.; od 1 stycznia 2014 r. - art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 u.p.t.u.) niezależnie od tego, czy formalne wady faktury zostaną skorygowane - jeżeli nie zachodzi ryzyko oszustwa lub nadużycia (czynności udokumentowane fakturą zostały wykonane na rzecz podatnika i służyły jego działalności opodatkowanej).”

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 19a ust. 1, art. 31a, art. 106k ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o VAT.